Bik'in Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı - Son Dakika

Bik'in Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı

15.06.2016 18:08
Bik'in Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı, System.String[]

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, zaman zaman milletin tarihsel olarak köklerini oluşturan ve bugün de en önemli zenginlik olan ortak değerler üzerinden bazı kamplaşmaların, tartışmaların, kutuplaşmaların yaşanmasının medyanın değerini artıran bir unsur olmadığını belirterek, "Bu anlamda bütün medya mensuplarının farklı düşüncelerine rağmen bu milli, kültürel değerlerimize, bu ülkenin değerlerine sahip çıkması en temel sorumluluklarından birisidir.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, zaman zaman milletin tarihsel olarak köklerini oluşturan ve bugün de en önemli zenginlik olan ortak değerler üzerinden bazı kamplaşmaların, tartışmaların, kutuplaşmaların yaşanmasının medyanın değerini artıran bir unsur olmadığını belirterek, "Bu anlamda bütün medya mensuplarının farklı düşüncelerine rağmen bu milli, kültürel değerlerimize, bu ülkenin değerlerine sahip çıkması en temel sorumluluklarından birisidir." dedi.

Kurtulmuş, Basın İlan Kurumu'nun (BİK) "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı"nın sertifika törenindeki konuşmasında, programın, niteliği itibariyle önem verdikleri bir etkinlik olduğunu söyledi.

Çalışmayı düzenleyen kuruluşlara teşekkür eden Kurtulmuş, programın gelecek yıllarda da sürdürülmesi temennisinde bulundu.

Kurtulmuş, bugün vefat eden gazeteci Hakkı Devrim'e rahmet, aile yakınlarına ve basın camiasına başsağlığı diledi.

Programın değerinin buradan sertifika alanların Türk medyasına sağlayacağı katkıyla ölçüleceğini dile getiren Kurtulmuş, "İnşallah aranızdan çok sayıda usta gazetecinin gelecek yıllarda yetişeceğine ve Türkiye'de medyaya büyük katkı sunacağınıza da yürekten inanıyorum. Gazetecilik ve genel manada medya önemini kaybediyor mu, kaybetmiyor mu? Sosyal medyanın çıkması, elektronik ortamın yaygınlaşması acaba eski tabirle matbuata bir rakip olarak çıkıyor mu çıkmıyor mu? Bu sektör kaybolur mu kaybolmaz mı? Bunun tartışması devam ediyor. Benim kanaatim, medya sektörü çok şekillenecek. Hem görsel hem sosyal hem elektronik hem de yazılı medya çok şekillenecek, hem de çok şekillenecek." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, matbuatın varlığını sürdüreceğini, yazılı basının işi zorlaşarak ama niteliğini artırarak varlık mücadelesine devam edeceğini söyledi.

Ülkelerin güçlerinin en önemli göstergelerinden birinin de nitelikli medya olduğunu dile getiren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Nitelikli medyanın varlığı da o ülkenin en önemli güçlerinden birisidir. Sadece çok satan gazeteler, sadece çok reyting alan televizyonlardan bahsetmiyorum. Tabii ki tiraj ve reyting medyanın başarısının objektif ölçülerinden birisidir ama her şey değildir. Nitelikli medyanın altyapısı güçlü olmalı. Bütün bunlardan daha fazla önemli olan o medyada çalışan insan unsurunun gücüdür. İş geliyor ve dolaşıyor, medyada da güçlü insan unsuruna geliyor."

Numan Kurtulmuş hayatın sadece sertifika ve diplomalardan ibaret olmadığına vurgu yaparak, güçlü medya mensubunun sahip olması gereken özellikleri şöyle anlattı:

"Güçlü bir Türkiye medyasının olabilmesi için güçlü bir medya çalışanı olmak mecburiyetindeyiz. Bu sadece mesleki rekabet bakımından değil ulusal rekabet bakımından da önemlidir. Bu ülkeye eğer bir katkıda bulunmak istiyorsak, genç arkadaşlarımız olarak istiyorsanız, hepinizin yapması gereken, mümkün olan en büyük donanımla bundan sonra meslek hayatınızdaki varlığınızı sürdürmek, Türkiye'nin küresel mücadelesinde ulusal gücüne katkıda bulunacak çalışmaları ortaya koymaktır. Kendinizi iyi yetiştirmelisiniz. Bilgi artık çok kolay ulaşılabilen bir şeydir. Özellikle medyada sadece bilgiye sahip olmak değil, dünyada ne olup bittiğini anlamak zorundasınız. Siz iyi anlayacaksınız ki insanlara iyi anlatabilesiniz."

Medya mensubunun işinin bilgi, anlama ve anlatma olduğunu aktaran Kurtulmuş, bunun olması için en önemli şeyin kişilerin kendisini iyi yetiştirmesi olduğunu kaydetti.

"Teknolojiyi iyi kullanın"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sertifika alan öğrencilere, teknolojiyi çok iyi kullanmaları, teknolojinin medyayı ilgilendiren alanlarının iyi şekilde kullanabilecek ve değerlendirebilecek donanıma sahip olmaları, dünyayı ve Türkiye'yi çok iyi tanımaları tavsiyesinde bulundu.

Meslekle ilgili olarak da üç önemli şeyin üzerinde duracağını ifade eden Kurtulmuş, bunlardan birincisinin insan onuruna saygı olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, bunun medyanın değerini artıran en önemli husus olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Sözü yazmak, söylemek kolaydır. Ancak medyada en önemli şey, hele hele birtakım kutuplaştırmaların konuşulduğu ortamda karşı taraftakini yok etmek için sözü kötü bir şekilde söylemek, karşınızdaki insan onurunu, bu bir siyasi mesele olabilir, günlük olaylarla ilgili bir mesele olabilir, ayaklar altına alacak şekilde hareket ederseniz, sadece karşınızdakini küçük düşürmüş olmazsınız, kendinizi değersizleştirmiş olursunuz. Medyanın değeri herhalde çok reklam almasıyla, çok tiraj yapmasıyla, çok reyting almasıyla ölçülmez. Medyanın değeri, kendi değeriyle ölçülür. Bir medyanın, bir medya mensubunun değeri ise karşısındaki insana verdiği değerle ölçülür. Haberde kullandığınız dil, efendim işte son bu seri katille ilgili konularda da görüyorsunuz, kullandığınız dil, herhangi bir insan, kim olursa olsun o insana karşı kullandığınız dil ve ona karşı ortaya konulan üslup aslında sizin kendi değerinizi ölçer. Değerli bir medya mensubu olmak istiyorsanız, muhatabınıza vereceğiniz değerle sizin değeriniz ölçülür."

"Ayna gibi olmak mecburiyetindesiniz"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ikinci olarak, medya mensubunun ayna gibi olması gerektiğini dile getirdi.

İnsanın değer yargılarından uzak ve tarafsız olamayacağını, herkesin dünya görüşü, farklı siyasi karakteri, farklı yaşam tarzları olabileceğini, ancak medya mensubu olarak bunlar üzerinden taraf tutan bir tutum içerisinde haber yapılamayacağını vurgulayan Kurtulmuş, gazetecinin fikirlerini, dünya görüşünü yansıtacağını ama topluma karşı anladıklarını anlatmak için ayna gibi olmak mecburiyeti bulunduğunu söyledi.

Kurtulmuş, üçüncü hususun da medya mensuplarının ülkenin değerlerine sahip çıkması olduğunu belirterek, "Bu ülkenin milli birlik ve beraberlik anlayışına sahip olması, tarihten beri getirdiğimiz kültürel özelliklerimize sahip olması ve sahip çıkması, bütün farklılıklarıyla bunları benimsemesi, bu değerleri ortak değer olarak kabul etmesi lazım. Maalesef zaman zaman milletin tarihsel olarak köklerini oluşturan ve bugün de en önemli zenginliğimiz olan ortak değerlerimiz üzerinden bazı kamplaşmaların, bazı tartışmaların, bazı kutuplaşmaların olması medyanın değerini artıran bir unsur değildir. Bu anlamda bütün medya mensuplarının farklı düşüncelerine rağmen bu milli, kültürel değerlerimize, bu ülkenin değerlerine sahip çıkması en temel sorumluluklarından birisidir." diye konuştu.

Diğer önemli konunun ise medya mensubunun Türkçe'yi iyi kullanması olduğunu ifade eden Kurtulmuş, vatandaşlara anadil üzerinden bir şeyler anlatılacağını, bunu yaparken de konuşma ve yazı dilinin çok iyi olması gerektiğine dikkati çekti. Kurtulmuş, bunun için de çok iyi okunması gerektiğini kaydetti.

Kurtulmuş, çok satan gazetelerde zaman zaman çok fazla Türkçe yanlışlarının görüldüğünü belirterek, "Güçlü bir medya mensubu, güçlü Türkiye medyası için şarttır. Türk medyasının güçlü olması da Türkiye'nin en az ekonomik, siyasi ve askeri gücü kadar önemlidir." dedi.

Konuşmaların ardından Kurtulmuş, eğitim programı bitiren öğrencilere sertifikalarını verdi. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bik'in Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı - Son Dakika


Son Dakika

Oyuncu Hande Erçel'in dekolteli pozlarına beğeni yağdı ABD Başkanı Trump'ın resmi sitesi hacklendi: Dünya, başkan tarafından yayılan sahte haberlere doydu MasterChef Türkiye'de haftanın ilk dokunulmazlığını kaybedip elemeye kalan isimler belli oldu Hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifi TBMM'de kabul edildi! Tarım arazilerini bölenlere hapis cezası var Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar