Bilecik'te çiftçilere 40 ton yonca tohumu dağıtıldı - Son Dakika

Bilecik'te çiftçilere 40 ton yonca tohumu dağıtıldı

08.04.2021 16:09
Bilecik'te çiftçilere 40 ton yonca tohumu dağıtıldı, System.String[]

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Çayır mera ıslahı ve amenajmanı" projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan 40 ton sertifikalı yonca tohumu ile 8 bin dekarlık arazide yeni yonca alanları oluşturulacak.

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Çayır mera ıslahı ve amenajmanı" projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan 40 ton sertifikalı yonca tohumu ile 8 bin dekarlık arazide yeni yonca alanları oluşturulacak.

Söğüt ilçesinde tohumların üreticilere dağıtımı öncesinde düzenlenen programda konuşan Vali Bilal Şentürk, üretmek ve refah seviyesini artırmak için çalıştıklarını, mera alanlarından da maksimum verim almak amacıyla projeyi yürüttüklerini söyledi.

2 yıl önce "Ceviz Üretimini Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında 335 bin aşılı fidanı yaklaşık 3 bin üreticiye dağıtıldığını hatırlatan Vali Şentürk, şöyle konuştu:

"Meraların korunarak sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz. Amacımız, köylerde hayvancılığı karlı bir sektör haline getirerek sürdürülebilir bir geçim kaynağı haline getirmek. Atıl ve nadasa bırakılan tarım arazilerini yem bitkileri ekilişi ile değerlendirerek, ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Hayvancılıkta devamlılık arz eden maksimum oranda kaliteli kaba yem üretimine vesile olarak ülke nüfusunun dengeli beslenmesi için gerekli olan kaliteli hayvansal ürünün elde edilmesine katkı sağlayacağız. Bölgede tarım ve hayvancılıkta yüksek verim alınması bakımından önemli adımlar atılıyor. Üretimin ve gelir artırıcı çabaların her zaman yanında olacağız. Meralarda ıslahların yapılması hayvancılıktan yeterli verim alınması açısından yararlı olacaktır."

"40 ton sertifikalı yonca tohumu dağıtıldı"

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş da yaklaşık 650 çiftçinin projeden faydalanacağını anlatarak, "Dağıtılan tohumların yüzde 40'i bakanlığımız hibeli yüzde 60'ı da çiftçilerimizin katkısı ile temin edildi. Temin edilen 40 ton sertifikalı yonca tohumu dağıtıldı. Üretici eliyle 8 bin dekarlık arazide yeni yonca alanları oluşturularak, yonca ekiliş alanlarının yüzde 300, yem bitkisi ekiliş alanlarının ise yüzde 25 oranında arttırılması hedeflenmektedir." diye konuştu.

İl Özel İdaresi, Devlet ve Su İşleri (DSİ) ve köy muhtarlıklarının işbirliğinde 750 bin lira bütçe ile hazırlanan proje kapsamında, il genelinde 146 köyde üretim yapan 650 çiftçiye 40 ton "Sertifikalı yonca tohumu" dağıtılarak, 8 bin dekarlık arazide yeni yonca alanları oluşturulacak.

Programa, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, il genel meclisi üyeleri ve köy muhtarları ile üreticiler katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bilecik'te çiftçilere 40 ton yonca tohumu dağıtıldı - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • Hüseyin Burgaz: Çok güzel bir davranış fakat haberi okuyan ücretsiz dağıt tı zannedecek çiftçi parasiyla satın aldı Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Türkiye'nin Pinterest'e getirdiği reklam yasağı kaldırıldı Türkiye'nin Pinterest'e getirdiği reklam yasağı kaldırıldı Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Mehmetçik'e yeni üniforma! Üzerindeki renk ve desenler görev yaptıkları bölgelerin coğrafi yapısına göre tasarlandı Mehmetçik'e yeni üniforma! Üzerindeki renk ve desenler görev yaptıkları bölgelerin coğrafi yapısına göre tasarlandı Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un eğitim bakanını idam etti! İnfazın nedeni de olay kadar garip Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un eğitim bakanını idam etti! İnfazın nedeni de olay kadar garip Fransız ekibi Lille, Yusuf Yazıcı ile yolları ayırma kararı aldı Fransız ekibi Lille, Yusuf Yazıcı ile yolları ayırma kararı aldı