Bilgin: Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapıp Gözünü Avrupa'ya Dikmeli - Son Dakika

Bilgin: Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapıp Gözünü Avrupa'ya Dikmeli

12.01.2012 14:39
Bilgin: Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapıp Gözünü Avrupa'ya Dikmeli, System.String[]

Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof.Dr.Yaşar Bilgin, Afyonkarahisar'ın termal sağlık turizmi açısından ciddi bir potansiyele sahip olduğunu, ancak mevcut alt yapısı ile Avrupa'dan hasta kabul edemeyeceğini söyledi.

Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin, Afyonkarahisar'ın termal sağlık turizmi açısından ciddi bir potansiyele sahip olduğunu, ancak mevcut alt yapısı ile Avrupa'dan hasta kabul edemeyeceğini söyledi.

Afyonkarahisar Termal Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı (ATTİD) Ali Acar'ın davetlisi olarak şehre gelen Prof. Dr. Yaşar Bilgin, termal tesislerde incelemelerde bulundu.

Almanya'nın bu konuda oldukça ileride olduğunu termal suyun eğlence ve dinlenmeden ziyade tedavi amaçlı kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Bilgin, buna yönelik tesisler yapıldığını belirtti.

Bilgin, "Afyonkarahisar'daki tesislerde konakladım ve inceledim. Bu haliyle hiçbir Avrupa ülkesi buraya hasta göndermez. Sağlığa yönelik hiçbir altyapı yok. Termal suyu dinlenmek için değil sağlık alanında kullanmak gerekiyor. Dinlenmek için her yere gidebilirsiniz. Fizik tedavide ve birçok hastalığın tedavisini kapsayan bir termal turizm konsepti olması gerekiyor." dedi.

Almanya'da sağlık konusunda etkin bir yerde olduğunu rehabilitasyon kuruluşlarında da görevi bulunduğunu ifade eden Bilgin, hidroterapi alanında gelişmiş bölümler, cihazlar ve laboratuvarlar bulunduğunu belirtti.

Afyonkarahisar'daki otellerde olduğu gibi insanları bol masaj, bol yemek, istediğin kadar havuz ile tedavi etmenin imkansız olduğunu ifade eden Bilgin, şunları söyledi: "Git yat sıcak suya gir çık şifa olsun' bu çok zor. Su terapisi diyoruz, bu tıp konusu bunu ayarlamak lazım. Adamı suya sokup çıkarak iyileştiremezsiniz. Bunun eğitimi var, uzmanları var. Giriyorsun otele 30 çeşit yemek. Sağlam girer hastalıklı çıkar insan. İnsanlar otele girdikleri anda ön muayeneden geçirilmeli. Şekeri mi var, tansiyonu mu var, kalp rahatsızlıkları mı var. Bunları tespit edilmesi gerekiyor. Buna göre müşteriye program verilmesi gerekiyor."

"TÜRKLER İÇİN ÖZEL BÖLÜMLER VAR"

Almanya'da bu tür hastaların tedavisi için 120 Euro para verildiğini belirten bilgin, Almanların çoğunun pazarı gördükleri için Türkler için özel bölümler açtıklarını anlattı.

Afyonkarahisar'da rehabilitasyon sistemlerinin kurulması halinde bu gurbetçilerin buraya davet edilebileceğini kaydeden Bilgin, bunun içinde Afyonkarahisar'daki girişimcileri Almanya'ya beklediklerini dile getirdi.

Bilgin, şunları söyledi: "Almanya'da bu işin özel mimarları var. Bölümler var, uzman elemanları var. Elbette insanlar dinlenecekler, mutlu olacaklar. Ancak, bunu yaparken de tedavi olabilirler."

" ALT YAPI OLMAZSA HASTA GELMESİ HAYAL"

Afyonkarahisar Termal Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı (ATTİD) Ali Acar da ülke olarak termal şifalı suyu sadece eğlence ve dinlenmede kullandıklarını, fakat dünyada önce sağlık sonra eğlence kısmında kullanıldığını söyledi. Türk Alman Vakfı Başkanı Yaşar Bilgin'i Afyonkarahisar davet ettiklerini ifade eden Acar, Bilgin'in tecrübeleri ve önerileri doğrultusunda alt yapı oluşturmak için harekete geçeceklerini kaydetti.

Acar, vakit kaybetmeden Afyonkarahisar'a Avrupa standartlarında günde bin 500 kişinin tedavi görebildiği fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Acar, "Dünyanın öbür ucundaki bir insan tedavi görmek isterse önce Türkiye sonrada Afyonkarahisar akla gelmelidir. Sağlık Bakanlığı, oteller ve valiliğin ortak olduğu bir fizik tedavi merkezi kurulması gerekiyor. Örneğin Almanya'da kür merkezlerine ödenen rakam yıllık 15 milyar euro. Bunun yüzde 10'unu alsak bile Afyonkarahisar ihya olur." diye konuştu.

Zafer Havalimanı'nın açılması ile birlikte bu düşüncelerin hayata geçirebileceğini ifade eden Acar, hem eğlenme dinlenme hem de tedavi sistemini sağlıklı bir şekilde sürdürebileceklerini, bunun içinde alt yapı görüşmelerine başladıklarını anlattı.

Bilgin: Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapıp Gözünü Avrupa'ya Dikmeli
Bilgin: Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapıp Gözünü Avrupa'ya Dikmeli

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Bilgin: Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapıp Gözünü Avrupa'ya Dikmeli - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı? Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu