Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi - Son Dakika
BBC

Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi

03.03.2017 04:41
Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi, System.String[]

Science dergisinin haberine göre, bilgisayar ve poker oyuncuları 4 hafta boyunca 3 bin el poker oynadı.

Science dergisinin haberine göre, bilgisayar ve poker oyuncuları 4 hafta boyunca 3 bin el poker oynadı. Uluslararası Pokes Federasyonu'nun seçtiği 11 profesyonel oyuncuların hepsi bir bilgisayara karşı kaybetti.

Uluslararası Poker Federasyonu'nun seçtiği 11 profesyonel oyuncu, tek bir bilgisayara karşı kaybetti.

Science dergisinin haberine göre, bilgisayar ve poker oyuncuları 4 hafta boyunca 3 bin el poker oynadı.

Dergi, bilgisayarın günümüzün en popüler poker oyunu olan Texas Hold'em'de insanlara karşı kazanması yapay zeka araştırmalarında bir adım ileri gidildiği yorumunu yaptı.

DeepStack bilgisayar programı, Kanada'daki Alberta Üniversitesi ve Prag'daki Çek Teknik Üniversitesi'nden bilim insanlarının ortak çalışmasının ürünü.

Programın 'tam bilgiyle oynanan oyunlarla Go ve satranç gibi eksik bilgiyle oynanan oyunlar arasında köprü kurarak pokerde kazandığı' belirtildi. Bunu yaparken de DeepStack, her karar öncesinde stratejisini gözden geçirdiğini ve böylece 'hiyerarşik bir otomatik öğrenme biçimi' geliştirdi.

Oyun teorisinde 'eksik bilgiye dayalı' dinamik oyunlar, bir oyuncu diğer oyuncuların hamlelerini bilmediğinden muhakeme yeteneği gerektiriyor.

Alberta Üniversitesi'nden Prof. Dr. Michael Bowling, "Poker yapay zeka için uzun süredir zorlu bir problemdi" derken bu oyundaki 'eksik bilgiye dayalı yapıyı', "Oyuncular oyun sırasında aynı perspektif ve bilgiye sahip olmuyorlar" ifadeleriyle anlattı.

DeepStack, oyunun geneli hakkında hesaplama yapmıyor, her durum için doğru stratejiyi belirliyor.

Prof. Dr. Bowling "Her durumu değerlendirmeyi öğrenmesi için sistemi eğittik" derken, "Her bir durum mini bir poker oyunu gibi. Tek bir poker oyununu çözmek yerine, program bu mini poker oyunlarının milyonlarcasını çözüyor. ve bunlrın her biri programın poker oyunun oynanışıyla ilgili önsezilerini geliştiriyor" ifadelerini kullandı.

Programın tüm karmaşıklığına rağmen düşünme süresi ortalama 3 saniye sürüyor.

Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi

Son Dakika Dünya Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Hocalı'da Türkçe bildiği için Azerbaycanlıları katleden Ermeni milis, 30 yıl sonra yakalandı Kısıtlama ihlali yaptı, kendisini görüntüleyen gazeteciyi tehdit etti: Kamerayı kapat, seni de onu da kırarım Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Kılıçdaroğlu'nu tehdit eden Alaattin Çakıcı'ya tepki: Kabul edilebilir değil Acun Ilıcalı, sosyal medyadaki küfürlü içerikleri nedeniyle MasterChef yarışmacısı Uğur Yılmaz Deniz'i kovdu "Yasaktan haberim yoktu" diyen yaşlı kadın, ceza yemekten kurtulamadı Sokak kısıtlamasına dakikalar kala yasa boğan ölüm! Baba, 18 yaşındaki oğlunun cenazesi başında sinir krizi geçirdi Uyuşturucu kullanmak için girdiği inşaatta 4 metrelik çukura düşen genç kadının sigara isteği herkesi şaşırttı İsveç'te kritik görevdeki Türk asıllı subay, esrarengiz bir biçimde kayboldu