Haber, tam da aşılama döneminde geldi! BioNTech yıllarca koruma sağlayabilir - Son Dakika

Haber, tam da aşılama döneminde geldi! BioNTech yıllarca koruma sağlayabilir

28.06.2021 19:09

Türkiye'de koronavirüse karşı aşılama çalışmaları hızla devam ederken, ülkemizde uygulanan BioNTech aşısıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Aşı üzerinde çalışma gerçekleştiren bilim insanları, BioNTech aşısının sanılandan daha fazla koruduğunu söyledi. Araştırmacılar, BioNTech'in virüse karşı uzun yıllar koruma sağlayabileceğini aktardı.

Koronavirüs salgınına karşı en hızlı aşılama yapan ülkeler listesinde, Türkiye en üst sıralarda geliyor. Ülkemizde şu anda, virüse karşı Sinovac ve BioNTech aşıları uygulanıyor. Vatandaşların aşıya ilgili gösterdiği günlerde, BioNTech aşısıyla ilgili de sevindiren gelişmeler yaşandı.

YILLARCA KORUMA SAĞLAYABİLİR

New York Times'ın (NYT) ulaştığı bilgilere göre, bir grup bilim insanı, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının insan vücudunda Kovid-19'a karşı yıllarca koruma sağlayabilecek güçlü bir bağışıklık reaksiyonu oluşturduğu yönünde deliller elde etti.

"BETA VARYANTINA KARŞI ETKİLİ"

Yeni çalışma ayrıca bu iki mRNA aşısının, aşı etkinliğini azalttığı söylenen "beta varyantı" da dahil olmak üzere, koronavirüsün üç varyantına karşı etkili olan yüksek düzeyde nötralize edici antikorlar ürettiğini gösterdi. Araştırmaya öncülük eden St. Louis'deki Washington Üniversitesi profesörü Ali Ellebedy, "Bu, bağışıklığımızın aşıdan daha dayanıklı olduğuna gösteren iyi bir işaret" ifadesini kullandı.

DELTA VARYANTI KONUSUNDA VERİ YOK

Nature dergisinde de yayımlanan çalışmada, her iki aşının da ilk dozundan yaklaşık dört ay sonra vücudun lenf düğümlerinde, bağışıklık hücrelerini gelecekteki enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak için etkili bir şekilde eğiten germinal merkezlerin hala bulunduğu tespit edildi. Bilim insanlarının araştırması, aşıların koronavirüsün diğer varyantlardan daha bulaşıcı olan "delta varyantı"na karşı etkinliği konusunda ise bir tespitte bulunmuyor.

YORUMLAR (3)
500
New York borsası düşüşle kapandı New York borsası düşüşle kapandı New York Times: ABD'nin Albuquerque Kentinde Dört Kişinin Öldürülmesi Müslüman Toplumunda Korku Yarattı New York Times: ABD'nin Albuquerque Kentinde Dört Kişinin Öldürülmesi Müslüman Toplumunda Korku Yarattı ?Hindistan'da bir tapınaktan çalınan 12. yüzyıla ait heykel, 51 yıl sonra ABD'de bulundu ?Hindistan'da bir tapınaktan çalınan 12. yüzyıla ait heykel, 51 yıl sonra ABD'de bulundu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Haber, tam da aşılama döneminde geldi! BioNTech yıllarca koruma sağlayabilir - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş