Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: Türkiye'de virüsün mutasyon geçirip geçirmediği araştırılıyor - Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: Türkiye'de virüsün mutasyon geçirip geçirmediği araştırılıyor

21.12.2020 17:58

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutasyona uğrayan koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın, Türkiye'de virüsün mutasyon geçirip geçirmediğini araştırdığını dile getiren İlhan, "Çalışmalarımız hali hazırda devam ediyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, " Türkiye'de zaten virüsün mutasyon geçirip geçirmediği, Vuhan'daki virüs ile her iki virüsün aynı olup olmadığı konusunda Sağlık Bakanlığımızın bir çalışması halihazırda devam ediyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutasyon haberlerinden sonra bu ülkelere uçuş yasağı getirilmesi kararlarının yerinde olduğunu söyledi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, edinilen bilgiler gereğince virüsün bu mutasyon geçirmiş formunun bulaşıcılığının daha fazla olduğu yönünde görüşler olduğunu söyledi. Ayrıca İlhan, Kovid-19'un bu mutasyona uğramış formunun açıklamalara göre aşılar yönünden herhangi bir sıkıntıya yol açmayacağını ümit ettiklerini kaydetti.

"VİRÜSÜN MUTASYON GEÇİRİP GEÇİRMEDİĞİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

4 ülkede ortaya çıkan Kovid-19 mutasyonu sonrası sınırların kapatılmasının yerinde bir karar olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Türkiye'de zaten virüsün mutasyon geçirip geçirmediği, vuhan'daki virüs ile her iki virüsün aynı olup olmadığı konusunda Sağlık Bakanlığı'mızın bir çalışması halihazırda devam ediyor. Dünyada da 4 binden fazla mutasyon var. Biliyorsunuz mutasyonlar ortaya çıktığı zaman bulaştırıcılık ya da hasta yapma etkisi ile ortaya çıkıyor. Şu anki mutasyonun hastalığın bulaştırıcılığını artırdığı ile ilgili bir kabul söz konusu. Türkiye Cumhuriyeti de bunu görerek, pro aktif bir yaklaşımla hızlı bir şekilde; olası mutasyonun çok görüldüğü ülkelerden gelebilecek, İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika'dan uçuşlara kısıtlama getirildi. Biliyorsunuz uçuşlar ile gelenlere hem PCR testi yapılacak hem karantinaya alınacak" şeklinde konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan'dan: Türkiye'de virüsün mutasyon geçirip geçirmediği araştırılıyor

"İNŞALLAH AVRUPA'DA YAYILMA VE DÜNYAYA SİRAYET ETMEZ"

Koronavirüsün mutasyon geçirmiş formunun aşı çalışmalarını etkilemeyeceği şeklinde açıklamalar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İlhan, "Şu an gözüken o ki tabi Türkiye'de henüz bu konuda yeterli bilgi yok ama yayınlanan makale ve araştırmalardan gördüğümüz kadarıyla bu mutasyon, evet bulaşı hızlandırıyor ama sanki İngiltere'de sınırlı gibi görünüyor. İnşallah Avrupa'da yayılmaz ve dünyaya sirayet etmez. Yine iyi bir haber ama temkinli değerlendirmek gerekiyor. Şu anki mutasyondan ortaya çıkan virüs tipine dahi aşının etkili olabileceği şeklinde bir yaklaşım söz konusu. Böyle belirsizlik olan durumlarda tedbirle izlemek, önlemleri işte sınırların kapatılması, PCR yapılması gibi önceden alarak tedbirle izlemek gerekiyor. Süreci hep beraber göreceğiz. Acaba gerçekten çok yaygın bir mutasyon mu? Kısmi bir mutasyon mu? Virüsün bulaş ya da hastalık yapma gücüne etki ediyor mu? Ona göre yorum yapmak daha doğru olacaktır" diye konuştu.

YORUMLAR
500
Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi Ahef Başkanı Kemal Noyan: 'Talebimiz Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin Demokratik Bir Şekilde Revizyonu, Özlük Haklarımızın Düzenlenmesi' Ahef Başkanı Kemal Noyan: 'Talebimiz Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin Demokratik Bir Şekilde Revizyonu, Özlük Haklarımızın Düzenlenmesi'
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: Türkiye'de virüsün mutasyon geçirip geçirmediği araştırılıyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement