Prof. Dr. Yeşim Taşova duyurdu: Uykusuzluk, koronavirüs belirtisi olabilir - Son Dakika

Prof. Dr. Yeşim Taşova duyurdu: Uykusuzluk, koronavirüs belirtisi olabilir

29.09.2020 07:52

Prof. Dr. Yeşim Taşova, koronavirüsle ilgili yeni ve değişik nörolojik bulguların görüldüğünü belirterek, uykusuzluk, beyin iltihabı ve menenjit bulgularının koronavirüsle ilişkilendirildiğini açıkladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, uykusuzluk ve menenjit bulgularının koronavirüs belirtisi olabileceğini belirtti.

Yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için tüm dünya ülkeleri mücadelelerini sürdürürken Türkiye'nin pek çok kentinde vaka sayıları yeniden artmaya başladı. ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, toplumun yüzde 60- 70'inin bu hastalığı geçirmesi ya da aşının bulunmasıyla oluşacak antikorların insanları bağışık hale getirmesiyle bu salgının son bulabileceğini ifade etti.

''AŞI ÇALIŞMALARINDAN UMUTLUYUM''

Güvenilir bir aşıda, iyi bir antikor oluşturabilmesi için bu antikorların koruyucu seviyede olmasının ve uzun süre kalmasının en önemli noktalar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Taşova, "Grip aşısını her yıl yenilemek zorunda kalıyoruz çünkü vücut yapısında önemli değişikliklere neden olacak mutasyonları oluşuyor. Bir önceki aşı diğerini tam anlamıyla kapsayamıyor. Bunda da öyle bir durumun olup olmayacağını zaman içerisinde göreceğiz. Ben aşı çalışmalarından umutluyum, çok güzel sonuçlar geliyor" dedi.

''DEĞİŞİK NÖROLOJİK BULGULAR GÖRÜLÜYOR''

Özellikle Avrupa'da vakaların görülmesi ile birlikte tat ve koku almada azalma, bir süre yok olma gibi bir tablonun yerleştiğini hatırlatan Taşova, koronavirüsle ilgili yeni ve değişik nörolojik bulguların görüldüğünü vurguladı. Prof. Dr. Taşova, "Koronavirüs uykusuzluktan tutun da beyin iltihabı denilen ensefalit, menenjit gibi tablolarla da ilişkilendirildi. Guillain- Barre Sendromu denilen sinir sistemini tutan daha başka tablolarda vaka sunumları şeklinde görüldü. Fakat nörolojik tutulumları oldukça ciddi takip edilen bir tablo. Değişik deri döküntüleri ortaya çıkmaya başladı.

Örneğin 'Kovid ayak baş parmağı' denilen parmakta kızarıklık, şişlik görülmeye başladı. Bunlar vakanın çok görülüp, vakalara çok dikkatli konsantre olarak bakılmasıyla da tespit edilen bulgular oldu" diye konuştu.

Prof. Dr. Yeşim Taşova duyurdu: Uykusuzluk, koronavirüs belirtisi olabilir

- Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık Prof. Dr. Yeşim Taşova duyurdu: Uykusuzluk, koronavirüs belirtisi olabilir - Son Dakika

YORUMLAR (4)
  • Yavuz sultan selim: Eeeee o zaman binlerce yıldır korena vardı, ne bu yani, herşeyi sigaraya bağlar gibi korenaya bağlama başladık, ilim, bilim, bizim ülkemizde ofislerde oturmak, akşam olsada girsek, hafta sonu bilmem nere gitsek, kariyer yapmak için ne gerek var araştırma yapmaya, al birinin tezini araştırmasını yapıştır, al sana kariyer, söyleyecek sözmü yok, dolar euro fırlıyor korenadan, karabağ da savaş var korenadan, dolar euro fırlıyor, America karışır dolar euro fırlar, akdenize devam dolar euro fırlıyor, gaz bulduk dolar euro fırlıyor, hepsinin nedeni korena, aslında hepsinin nedeni Türk düşmanlığı. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • Taner: Doktor soyluyo eger uyuyamiyorsan bunun nedeni korena gercekden uyku sorunu olan kardesim doktora git ben gittim hicbi sorunum yokdu..uyku sorunum oluyodu..nedeni korena cikdi.. Cevap Yaz 0 4 Yayından Kaldır
  • Aferin sana: Biraz geciktin ama sen de halen bu furyadan parsa kapabilirsin. Korkut milleti korkutabildiğin kadar, sonunda müşterilerin artacak ve kazançlı çıkacaksın. Ayrıcı maske takmadan yüzyüze röpörtaj vermen de akıllıca, müstakbel müşterilerin yüzünü tanımış olurlar. Korona ile korkutma pek çok profa ekmek kapısı oldu, haydi hayırlısı sana da hayırlı kazançlar. Ama milleti korkutacak başka fikirler de bulmalısın, uykusuzluk yetmez. Örneğin sağına ve soluna bakmak da korona belirtisi diyebilirsin.... Cevap Yaz 5 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret