Bilirkişilik Kanunu Tasarısı, Adalet Komisyonunda - Son Dakika

Bilirkişilik Kanunu Tasarısı, Adalet Komisyonunda

4 yıl önce

TBMM Adalet Komisyonu, Bilirkişilik Kanunu Tasarısı'nı alt komisyona sevk etti.

Bilirkişilik Kanunu Tasarısı, Adalet Komisyonunda, System.String[]

TBMM Adalet Komisyonu, Bilirkişilik Kanunu Tasarısı'nı alt komisyona sevk etti.


Adalet Komisyonu, Bilirkişilik Kanunu Tasarısı'nı görüşmek için AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplandı.


Milletvekilleri, toplantının başında söz alarak 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutladı.


İyimaya, avukatlık mesleğinde 40. yıl onur plaketi alan bir kişi olarak Avukatlar Günü'nü kutlayarak, medeniyeti medeniyet yapan en temel değerin adalet ve hukuk olduğuna işaret etti.


AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, avukatların bir çok sorunu olduğunu kabul ettiklerini belirterek, avukatlık mesleğinin sorunlarının çözüme kavuşturulması konusunda, başta avukatlar olmak üzere, Türkiye Barolar Birliği'ne ve tüm barolara büyük görevler düştüğünü bildirdi.


Mevcut Avukatlık Kanunu'nun, değişen Türkiye şartlarında mesleğin ihtiyaçlarına ve işleyişine cevap veremez hale geldiğini ifade eden Bilgin, "Bu kapsamda, Avukatlık Kanunu çalışmalarını önemsiyor, baroların, yapılan çalışmalara ideolojik değil meslek odaklı bakmalarını istiyorum." ifadesini kullandı.


CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise sözlerine, öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'yi anarak başladı. İddia makamının talimatla dava açtığı, mahkeme kararlarına saygı duyulmayan bir dönemde avukatlara büyük iş düştüğünü belirten Yılmaz, "Daha güçlü bir savunma mesleği ve herkesi kucaklayan bir adalet anlayışıyla avukatlar gününü kutluyorum." dedi.


HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat da Tahir Elçi'yi andı. Avukatlık mesleğinin insan hakları, barış ve özgürlükler adına yargının en önemli ayağını oluşturduğunu söyleyen Irgat, "Ülkemizde, insana dair, insan odaklı, barışa ve adalete ulaşan yargı sisteminde adil bir yargılanmanın olmazsa olmazı olan avukatlık mesleği büyük sancılar içinde yürütülüyor. Bizler bunun şahidiyiz, biz de bu zorluklardan buraya geldik." diye konuştu.


MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, hukuk sisteminin vazgeçilmez unsurlarından olan avukatların gününü kutladığını belirterek, avukatların sorunlarının bir an önce giderilmesini istedi.


Tasarı, konuşmaların ardından, bütün milletvekillerinin talebi doğrultusunda oy birliğiyle alt komisyona sevk edildi.

Haber Yayın Tarihi: 05.04.2016 05:24 Kaynak: AASon Dakika

"Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın öldü mü? Sosyal medya bu iddiayla çalkalanıyor
Mahsun Kırmızıgül 14 yıl sonra ilk kez şarkı söyledi Anne ve kızı önce denedi sonra çaldı! Hırsızlık anları güvenlik kameralarına yansıdı