Son Dakika Haberleri: Bilişimciler Destek Bekliyor

Bilişimciler Destek Bekliyor

6 yıl önce

Bilişim uzmanları, Türkiye'de veri merkezlerinin gelişmesi için enerji kullanımı ve yasal düzenlemelerle sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Bilişimciler Destek Bekliyor, System.String[]
Bilişim uzmanları, Türkiye'de veri merkezlerinin gelişmesi için enerji kullanımı ve yasal düzenlemelerle sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Bilişim Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından Uludağ Üniversitesi (UÜ) Matematik Bölümü öğrencilerine yönelik düzenlenen "Bulut Bilişim" seminerinde konuşan DGN Teknoloji Genel Müdürü Dağhan Uzgur, şirketlerin bilgilerini daha güvenli bir ortamda saklamasının şirketlerin güvenli ticaret yapabilmeleri için önemli olduğunu belirtti. Uzgur, ayrıca devletin veri merkezlerinin gelişmesi için de indirimli enerji konusunda yasal düzenleme yapması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de veri merkezlerinin yaygınlaşması ve kapasitenin büyümesinin Türkiye açısından da stratejik önemi olduğunu vurgulayan Uzgur, "Şirketlerin ve kurumların bilgilerini güvenli bir ortamda ülke içinde saklanması iş hayatında şirketlerin daha güvenli ticaret yapmasını sağlayacaktır. Bu konuda veri merkezi işletmecileri üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Devletin ise veri merkezlerinin gelişmesi için indirimli enerji kullanımı ve yasal düzenlemeler ile sektörü desteklemelidir" dedi.

İnternet erişiminde Özel İletişim Vergisi'ne de değinen Uzgur, "Bugün, üretim yapan işletmelere, fabrikalara uygulanan yüzde 25 enerji indirimi veri merkezlerine uygulanmalıdır. Ayrıca İnternet erişimi üzerinde yüzde 5 Özel İletişim Vergisi yükü de bulunmaktadır" diye konuştu.

(YS)

30.03.2013 11: 14: 08

TSI

NNNN - BURSAAdnan Oktar'ın Cezaevindeki Son Hali Herkesi Şaşırttı Yasemin Yalçın, Kemal Sunal ile Tanışma Hikayesini Anlattı

Bitkisel Hayattaki Kadın Doğum Yaptı, Tecavüz Zanlısı Erkek Hemşire Yakalandı