Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu - Son Dakika

Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu

08.09.2012 14:20
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu, System.String[]

Mersin'indeki kazı çalışmalarında, bin 800 yıllık küçük bir hamam gün yüzüne çıkarıldı.

Mersin'in Erdemli ilçesi Ayaş beldesindeki Elause Sebaste Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında, M.S. 2. yüzyıla ait olduğu belirtilen bin 800 yıllık küçük bir hamam gün yüzüne çıkarıldı.

Kazıdan sorumlu uzman Doç. Dr. Emanuela Borgia, Roma La Sapienza Üniversitesi'nden Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider başkanlığındaki Elause Sebaste Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Borgia, "Bu yılki 18. dönem kazı çalışmalarında kumlar altında kalan MS 2. yüzyıl Roma dönemine ait yaklaşık bin 800 yıllık 3 odalı küçük bir hamamın gün yüzüne çıkmasının sevincini yaşadık. Buradaki çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor" dedi.

Antik kentte çalışmaların 5 ayrı noktada yoğunlaştığına dikkat çeken Borgia, "Çalışmalarımızı 'Büyük Hamam-Bizans Kilisesi', 'Küçük Hamam', 'Eski Fener', 'Bizans Sarayı' ile

yerleşim alanında yoğunlaştırdık. 25 kişilik ekibimiz ve 30 kişilik işçi gurubumuzla çalışmalarımız önceki yıllara göre daha da yoğun bir şekilde sürüyor" diye konuştu.

Bu yıl ki çalışmalarda 'Tiyatro' ve 'Agora'nın ışıklandırılacağını da dile getiren Borgia, Elause Sebaste Antik Kenti'nde Bizans Sarayı kısmının da ziyaretçilere açılacağını müjdeledi. Borgia, kazı çalışmalarının 19 Ekim'de tamamlanacağını kaydetti.

Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu
Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bin 800 Yıllık Hamam Bulundu - Son Dakika


Son Dakika

11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici