Bina Görevlilerini Bilinçlendirme Semineri - Son Dakika

Bina Görevlilerini Bilinçlendirme Semineri

10.04.2016 14:54
Bina Görevlilerini Bilinçlendirme Semineri, System.String[]

Konut Görevlileri Sendikası (KONUT-SEN) Genel Başkanı Uğur Gözel, Konut Kapıcıları Yönetmeliği'ne göre çalıştıklarını, ancak iş tanımlarında olmayan işleri yapmak durumunda kaldıklarını bildirdi.

Konut Görevlileri Sendikası (KONUT-SEN) Genel Başkanı Uğur Gözel, Konut Kapıcıları Yönetmeliği'ne göre çalıştıklarını, ancak iş tanımlarında olmayan işleri yapmak durumunda kaldıklarını bildirdi.

KONUT-SEN tarafından Ertan Gösteri Merkezi'nde bina görevlilerini bilinçlendirmek amacıyla seminer düzenlendi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Gözel, hiçbir konfederasyona bağlı olmayan bağımsız bir sendika olduklarını vurgulayarak, bina görevlilerine güç ve cesaret vermek, yalnız olmadıklarını göstermek ve onları bilinçlendirmek üzere yaklaşık bir yıl önce sendikalarını kurduklarını ve şu ana kadar 300 üyeye ulaştıklarını belirtti.

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon ve Ankara'da da 30 bin civarında bina görevlisi bulunduğunu belirten Uğur Gözel, bu görevliler arasında sigortasız çalıştırılanların da bulunduğunu kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı "Konut Kapıcıları Yönetmeliği"ne göre çalıştıklarını ifade eden Gözel, "Ancak iş tanımımızda olmayan işleri yapmak durumunda kalıyoruz. Kaloriferci gibi kazan yakıp, bahçıvan gibi ağaç buduyoruz. Güvenlik görevlisi gibi bina ve sitelerin güvenlik işlerine bakmak zorunda bırakılıyoruz. Ama adımız ne yazık ki kapıcı. Sosyal haklarımızın bir çoğundan mahrumuz. Bazı arkadaşlarımız 20 daireye bakarken, bazıları 120 daireye hizmet ediyor ama neredeyse aynı ücretleri alıyorlar." diye konuştu.

Kentsel dönüşümün artmasıyla hızla yaygınlaşan bina görevlisi sektöründe projeler hazırlayarak faydalı etkinlikler düzenleyeceklerini kaydeden Uğur Gözel, "Bugün düzenlediğimiz seminere ek olarak, 24 Nisan, 29 Mayıs ve eylül ayında Ankara'da, kapıcıları bilinçlendirmek ve hak ve sorumluluklarını bilen bir meslek grubu oluşturmak amacıyla eğitim ve seminerler organize edeceğiz." dedi.

Seminer kapsamında iş hukuku, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarınca yaklaşık 150 bina görevlisine hak ve sorumluluklarıyla ilgili bilgiler verilirken, sektörde yaşanan sorunlarla ilgili öneriler de tartışıldı.

Program sonunda katılımcılara, Genel Başkan Gözel tarafından katılım belgesi verildi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bina Görevlilerini Bilinçlendirme Semineri - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef Türkiye'de haftanın ilk eleme adayı seçildi Kardeşinin paletlerini yaktığı ağabey isyan etti: Evini dükkanını yakacağım, cinayet işleyeceğim Arjantinli efsane futbolcu Maradona son yolculuğuna uğurlandı Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı İstanbul'da tedirgin eden görüntü! Cenazeler otobüsle taşındı