Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü - Son Dakika

Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü

14.09.2019 14:45

Bingöl'de teröre lanet yürüyüşüBİNGÖL - Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü düzenlendi.

Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü

BİNGÖL - Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü düzenlendi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde işçi minibüsünün geçişi sırasında EYP'nin infilak etmesiyle 7 kişi şehit olmuştu.

Yaşanan bu olayın ardından ülkenin birçok yerinde teröre lanet mitingleri düzenlendi. Bingöl'de vatandaşlar, 'Teröre lanet Kardeşliğe davet' sloganı altında terörü lanetlemek için bir araya geldi.

Merkez Genç Caddesi Saat Kulesi önünde toplanan yüzlerce vatandaş, ellerinde Türkçe, Zazaca ve Kürtçe yazılı pankartlarla terörü lanetleyerek 15 Temmuz Direniş Meydanına yürüdü. Burada toplanan kalabalık, hem teröre lanet okudu hem de Diyarbakır HDP İl binası önünde toplanan annelere destek verdi.

Toplanan kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Bingöl Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Naim Tan, "Geçmişten beri binlerce Kürt kökenli, Zaza kökenli sivil ve savunmasız vatandaşımızı katlettiler. Dağlarımızda yaptığınız katliamların izleri hala mevcuttur. Üstelik bunu yaparken de sözde Kürtleri, Zazaları savunma adına yaptınız. Bu yaptığınız katliamlar gösteriyor ki siz Kürt de değilsiniz Müslüman da değilsiniz" dedi.

Üç dilde 'yeter artık' dediler

PKK'ya Bingöl'den seslendiklerini aktaran Tan, "Geçmişi katliamlarla dolu olan hain, alçak PKK terör örgütüne bir kez daha vatanseverlerin diyarı Bingöl'den sesleniyoruz. 'Yeter artık' diyoruz, 'edi bese', 'Hın bes' diyoruz. Bizim için bizim adımıza öldürmeyin diyoruz. İnsanları katleden bu PKK'nın da işbirlikçisi HDP'nin de Kürtleri ve Zazaları savunmak gibi bir dertleri yok. Bunlar yıllarca en büyük zararı bölge halkına verdiler. Ekmeğimizi elimizden aldılar, gelen hizmeti engellediler, çocuklarımızı zorla dağa götürdüler" diye konuştu.

Diyarbakır'daki anneler unutulmadı

Diyarbakır'da evlatları için nöbet tutan anneleri de unutmadıklarını belirten Tan, "Diyarbakır'da evlatları zorla dağa götürülen anneler, HDP binası önünde eylem yapıyor. Bu anneler HDP'ye seslenerek 'Neyin Kurdistan'ı batsın sizin Kurdistanınız. Getirin evlatlarımızı. Sizin evlatlarınız özel okullarda okurken, bizim evlatlarımızı dağa gönderip öldürüyorsunuz' diyorlar. Siz Kürt de Müslüman da değilsiniz. Anneler feryat ve figan yolluyor. Annelere Zaza kenti Bingöl'den selam yolluyoruz. Kendilerini canı gönülden destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplanan kalabalık edilen duaların ardından dağıldı.

Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü
Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü
Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü
Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Bingöl'de teröre lanet yürüyüşü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz Yusuf'lu Lille ile Hakan'lı Milan 1-1 berabere kaldı Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor Merve Boluğur'dan cesur paylaşım! Derin bacak ve göğüs dekoltesi olay oldu Hayat kurtaracak buluş! Koronavirüs hastalarının ölümüne yol açan sitokin fırtınasının gizemi çözüldü İstanbul'da tedirgin eden görüntü! Cenazeler otobüsle taşındı İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü