Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşı geliştiren BioNTech'e siber saldırı - Son Dakika

Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşı geliştiren BioNTech'e siber saldırı

13.11.2020 19:47

Türk kökenli bilim insanları Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci'nin kurucusu ve ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech'e iki ay önce siber saldırı düzenlendiği ortaya çıktı.

Türk kökenli bilim insanları Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci'nin kurucusu ve ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüse karşı aşı çalışmalarına devam ederken, şirketin yaklaşık iki ay önce bir siber saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

"ŞİRKETİN KORUYUCU ÖNLEMLERİ YETERLİYDİ"

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, "Bir teknoloji şirketi olarak bu tür olaylara çok dikkatli hazırlanıyoruz ve kapsamlı önlemler aldık. Saldırının herhangi bir hasara yol açmadı. Şirketin koruyucu önlemleri yeterliydi, böylece ne belgeler sızdırıldı ne de önemli veriler geri alınamaz bir şekilde imha edildi" denildi.

Alman Siber Saldırılar Dairesi tarafından yapılan açıklamada ise, BioNTech'e yapılan saldırının birkaç hafta önce Düsseldorf Üniversite Hastanesi'ne düzenlenen siber saldırıya benzediği belirtildi.

İNGİLİZLER, MOSKOVA'YI SUÇLADI

İngiliz Siber Güvenlik Merkezi, (NCSC) bilgisayar korsanlarını Moskova adına dünyanın dört bir yanındaki aşı üreticileri ve araştırma kurumları hakkında casusluk yapmakla suçladı.

Öte yandan BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının geçtiğimiz günlerde korona virüsü yüzde 90 oranında önlediği belirtilmişti.

Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşı geliştiren BioNTech'e siber saldırı

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşı geliştiren BioNTech'e siber saldırı - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • orko: bu bilim insanları Türk kökenli olabilirler ama nerde hangi bayrak altında yaşıyorlar ona bakın siz (!) Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Tacize uğradığını iddia ettiği adamın otomobilini tornavidayla çizdi ABD'de gündem, Trump'ın 'Nükleer futbol topu'nu Biden'a nasıl teslim edeceği Kenan Investments, Migros'taki yüzde 11,77'lik payını satıyor Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu Dünya aşı bulamazken Avrupa israf ediyor: 6 dozluk şişelere 5 doz yazılınca milyonlarca aşı çöpe gitti Evde doğum yapan kadın bebeğini bıçaklayarak öldürdü Evladını arayan anne, duydukları karşısında yıkıldı: Kızına şu an tecavüz ediyorum