Bir Fikir Olarak Avrupa" Toplantıları - Son Dakika

Bir Fikir Olarak Avrupa" Toplantıları

21.12.2015 18:50
Bir Fikir Olarak Avrupa

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gönen, "Avrupa Birliği (AB) Berlin Duvarı'nın çökmesiyle yeni bir dünya oluştuğunu anladı ancak bunun AB tarafından yönetilebilecek bir gelişme olduğu konusunda kararsızdı" dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gönen,  "Avrupa Birliği (AB) Berlin Duvarı'nın çökmesiyle yeni bir dünya oluştuğunu anladı ancak bunun AB tarafından yönetilebilecek bir gelişme olduğu konusunda kararsızdı" dedi.

Gönen, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve İstanbul Şehir Üniversitesi'nin iş birliğiyle üniversitenin Altunizade'deki Doğu Kampüsü'nde düzenlenen "Bir Fikir Olarak Avrupa" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, AB ile ilişkilerin eski Başbakan Adnan Menderes döneminde başladığını söyledi.

NATO ve Avrupa Konseyi gibi birçok kuruluşa üye olan Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ise tam üye yapılmamasının şaşırtıcı olduğunu vurgulayan Gönen, AB ile 1963'te Ankara Anlaşması'nın imzalandığını hatırlattı.

Uzun zamana yayılan anlaşmalardan verim alınamadığını aktaran Gönen, AB sürecinde de bunun yaşandığını savundu.

AB'nin genişlemesinin esas olarak 1986'da bittiğini belirten Gönen, AB'nin 1993 Kopenhag Zirvesi'nde Avrupa kıtasında toprağı olan her ülkenin birliğe üye olabileceği kararını aldığını dile getirdi. Gönen, "AB Berlin Duvarı'nın çökmesiyle yeni bir dünya oluştuğunu anladı ancak bunun AB tarafından yönetilebilecek bir gelişme olduğu konusunda kararsızdı" diye konuştu.

Prof. Dr. Emre Gönen, AB'ye üyelik konusunda net bir şey söylemenin çok zor olduğunu belirterek, "12 üye ülke için hazırlanan bir sistem şu anda 28 üye ülkeyi kapsıyor. O 12 ülke için hazırlanan sistemi daha esnek bir şekilde reforme etmek mümkün olabilir miydi? AB onu yapamadı. Bir anda çok yüksek standartlarda istediğiniz sistem diğer yanda öngörüyle üyelik kapısını açtığınız çok sayıda ülke. Bu ülkelerin çoğu asgari standartlarını yerine getiremiyor" ifadesini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bir Fikir Olarak Avrupa' Toplantıları - Son Dakika


Son Dakika

Messi, Cadiz'e 2 gol atarsa Pele'nin rekoruna ortak olacak G.Birliği maçında kırmızı kart gören Alanyasporlu Çağdaş Atan, Beşiktaş maçında takımın başında yer alamayacak Kışlık odun yakacağı için tarlasında kestirdiği ağacın altında kalan talihsiz kadın, feci şekilde can verdi Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Uluslararası dolandırıcılık şebekesinde 'Komiser Schwarz' detayı! Hedefte Almanlar vardı Erdoğan ile Bilal Göregen'in montaj videosunu gerçek zanneden Seren Serengil alay konusu oldu Sokağa çıkma kısıtlaması Adanalıların kebap aşkına engel olamıyor Terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan ve Cemil Bayık'ın postacısı yakalandı