"Bir Firmanın Atığı Başka Bir Firmanın Ham Maddesi Olabilir" - Son Dakika

"Bir Firmanın Atığı Başka Bir Firmanın Ham Maddesi Olabilir"

22.09.2011 15:14

Adana Sanayi Odası(ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, Ceyhan ve İskenderun'daki sanayileşmenin insan ve çevreye zarar verdiğini belirterek, bir firmanın atığının başka bir firmanın ham maddesi olabileceğini kaydetti.

Adana Sanayi Odası(ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, Ceyhan ve İskenderun'daki sanayileşmenin insan ve çevreye zarar verdiğini belirterek, bir firmanın atığının başka bir firmanın ham maddesi olabileceğini kaydetti. Bakü- Tiflis- Ceyhan Boru Hattı Şirketi'nin (BTC) boru hattı güzergahı ve İskenderun körfezinde gelişen sanayi ile birlikte doğayı korumak ve buradaki işletmelere destek amacıyla, 'Birimizin atığı, diğerinin hammaddesi' sloganıyla BTC Boru Hattı Şirketi ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğinde yürütülen 'Endüstriyel Simbiyoz Projesi', ADASO'da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıda konuşan ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, projeyle birbirine yakın işletmelerin işbirliği yaptığını ifade ederek, projenin dünyanın bir çok ülkesinde uygulandığına dikkat çekti. Bir firmanın kullanamadığı atığı, başka bir firmanın hammadde olarak kullanıldığı projeye 'endstüriyel simbiyoz' denildiğini aktaran Sürenkök, "Projeyle dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan, birbirine yakın olan işletmelerin iş birliği yaparak, çevresel performansı ve rekabet gücünü arttıracak ortaklıklar kurmasını sağlanıyor. Endüstriyel Simbiyoz yaklaşımının bölgede ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ve önemli fırsatlar içirdiğini dile getiren Sürenkök, "Projede, İskenderun Körfezi'nde endüstriyel ortak yaşam uygulamalarına yönelik altyapının ve sistemin oluşturulması, seçilecek ortak yaşam olanaklarının değerlendirilerek fizibilite çalışmalarının yapılması, projelerin pilot uygulamalar olarak hayata geçirilmesi ve bir ulusal program önerisinin geliştirilmesi amaçlanıyor."

BTC proje yöneticisi Şükran Çağlayan ise, 'Endüstriyel Simbiyoz Projesi' sayesinde sanayileşmeyle birlikte doğanın da korunabileceğini kaydetti. Sanayileşme ile kalkınmanın insana ve doğaya olumsuz etkilerini de beraberinde getirdiğini kaydeden Çağlayan, "Projeyle başlarken kalkınmaya beraber doğa koruma olabilir mi, insana olan baskı azaltılabilir mi?' diyorduk. Şu anda İskenderun Körfezinde sürdürülebilir iş yaşamı, ama aynı zamanda sürdürülebilir bir doğa için çalışma yapıyoruz. Birlikte hareket edersek ortak bazı sorunları çözebiliyoruz. Birimizin atığı, birimizin ham maddesi olabilir. Birbirimize yardım edersek maliyetlerimize etkin çözümler bulabiliriz. Ancak bunu sadece bir çevre projesi olarak düşünmemek lazım."

Konuşmaların ardından TTGV'den Ferda Ulutaş ve ODTÜ Öğretim Üyesi Prof Dr. Göksel Demirer konuklara proje hakkında bilgi verdi.

 Bir Firmanın Atığı Başka Bir Firmanın Ham Maddesi Olabilir
 Bir Firmanın Atığı Başka Bir Firmanın Ham Maddesi Olabilir
 Bir Firmanın Atığı Başka Bir Firmanın Ham Maddesi Olabilir

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Bir Firmanın Atığı Başka Bir Firmanın Ham Maddesi Olabilir' - Son Dakika


Son Dakika

CHP'den elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarıyla ilgili KDV adımı! Yüzde 1'e düşürülmesini istiyorlar 18:57 CHP'den elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarıyla ilgili KDV adımı! Yüzde 1'e düşürülmesini istiyorlar Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü 18:38 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü Kılıçdaroğlu'ndan partisine özeleştiri: Kusurumuz, hatamız, yanlışımız da var 18:36 Kılıçdaroğlu'ndan partisine özeleştiri: Kusurumuz, hatamız, yanlışımız da var
Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı 17:52 Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı Levent Yüksel kendisinden 17 yaş küçük eşi Özlem Öztürk ile aşk pozlarını paylaştı 17:40 Levent Yüksel kendisinden 17 yaş küçük eşi Özlem Öztürk ile aşk pozlarını paylaştı Boşanmak isteyen eşini parti adı kullanarak tehdit etti: Hakimi, savcıyı ayarlarım 17:33 Boşanmak isteyen eşini parti adı kullanarak tehdit etti: Hakimi, savcıyı ayarlarım
Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar 17:29 Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü 17:01 İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü
Advertisement