Meral Ebe Bir İlçe Nüfusu Kadar Doğum Yaptırdı - Son Dakika
Güncel

Meral Ebe Bir İlçe Nüfusu Kadar Doğum Yaptırdı

Meral Ebe Bir İlçe Nüfusu Kadar Doğum Yaptırdı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan 46 yıllık ebe Meral Şener meslek hayatında bir ilçe nüfusu kadar doğum yaptırdı.

25.04.2016 10:07  Güncelleme: 11:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan 46 yıllık ebe Meral Şener, mesleğinde 46 yılı doldurmanın gururunu yaşıyor.

'21-18 NİSAN EBELER HAFTASI'

Her yıl 21-28 Nisan tarihleri arasında Ebeler haftası kutlanıyor. Anne, çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve de bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmekte.

8 BİNDEN FAZLA DOĞUM YAPTIRDI

1970 yılında 15 yaşında ebe hemşire olarak Meslek Ortaokul'undan mezun olan Meral Şener, 1972 yılında Niğde'nin bir dağ köyüne tayin edildi. At sırtında dağ köylerine giderek doğum yaptıran Meral Ebe, mesleğin zorluklarına rağmen hiç usanmadan görevine devam etti. Niğde'de görev yaptıktan sonra memleketi Marmaris'e geri dönen Şener, devlet hastanesinde 21 yıl görev yaptıktan sonra emekli oldu. Ancak meslek aşkı onun peşini bırakmadı ve özel bir hastanenin doğumhane bölümünde ebe hemşire olarak görev yapmaya devam etti. 23 yıldır hastanenin doğumhanesinde ebe hemşirelik yapan Şener bugüne kadar 8 binden fazla doğum yaptırdı. 2 torununa da kendi elleriyle doğum yaptıran Şener, mesleğini daha uzun seneler sürdürmeyi hedefliyor.

"MESLEĞİMİ ÇOK SEVİYORUM"

Ebe hemşire Meral Şener sağlık sektörüne babasının tavsiyesi ile girdiğini belirterek, "Yıllar geçti. Önce 20 yılı doldurabilir miyim acaba derken bir baktım ki 46 yılı doldurmuşum, hiç haberim yok. Mesleğimi o kadar çok seviyorum ki yıllar nasıl geçti anlayamadım. Bir aileye yeni bir bebek vermek, yeni bir fert katmak o kadar güzel bir duygu ki bunu anlatmak mümkün değil" dedi.

AT SIRTINDA EBELİK YAPTI

Köyde ebelik yaptığı sıralarda araç olmadığı için doğumlara at sırtında gittiğini kaydeden Meral Şener, hiç unutamadığı bir anısını şu sözlerle anlattı:

"Köyde bir gece kapım çaldı. Doğumumuz var dediler. At sırtında yola çıktık. Evin önüne vardığımızda bir kaç tane kadın bebeğimiz doğdu diye sevinç çığlığı atıyordu. Beni getiren köylülere ebe hanıma gerek kalmadı gönderebilirsiniz dediler. Ben de dedim ki'ben buraya kadar geldim, bu bebeği, anneyi görmeden gitmem.' Bir baktım ki anne kanlar içinde. Kadının plasentasını bağlamamışlar kanıyor. Tansiyonu düşmüş baygınlıklar geçiriyor. Hemen müdahale ettim ve tedaviye başlayarak kadının hayatını kurtardım. Eğer ben geri dönmüş olsaydım anne hayatta olmayacaktı."

"ÇOK ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞTIM"

Meral Şener, 46 yıllık meslek hayatında bir çok zorlukla karşılaştığını kaydetti. Şener, "Bizim zamanımızda ulaşımı olmayan, elektriği olmayan köyler vardı. Köyden şehre ulaşmak zordu. Ama zor da olsa hizmet vermek, oradan mutlu dönmek huzur veriyordu insana" diye konuştu.

"SEÇİMLERE GİRSEM KAZANIRIM GALİBA"

Bugüne kadar küçük bir ilçe nüfusu kadar doğum yaptırdığını hatırlatan Meral Şener, "Bir düşünüyorum ki ben bir köy kasaba kurabilirim. Seçimlere katılsam kazanırım herhalde. Onların hepsi oy verirse diye düşünüyorum. Doğum yaptırdığım kadınların 20-30 yaşındaki çocukları beni çarşıda gördüklerinde 'siz bizim ebemizsiniz' deyince çok duygulanıyorum. 2 torunumun da doğumunu ben yaptırdım. Genç ebelere tavsiyem. Mesleklerini sevsinler. Devamlı çalışırlarsa hiç bir vakıalardan kaçmazlarsa kendilerini geliştireceklerdir. Ben bilhassa kendi doğumumdan sonra hastaların ne hissettiğini anladığım için başarılı oldum mesleğimde. Bu mesleğe 20 yıl daha devam edebilirim" şeklinde konuştu.

"EBELİK MESLEĞİNE İLGİ AZALIYOR"

28 yıldır Meral Şener ile çalışan Kadın Doğum Uzmanı Operatör Dr. Servet Baysal ise "Ebelik mesleği kadın doğumun olmazsa olmazıdır. Ebelik son derece kutsal bir meslek olup bizim her zaman yanımızda olan bir numaralı asistanımız, desteğimiz olan bir meslek kolu. Yalnız son zamanlarda ebe sayısının azalması bu mesleğe olan ilginin azalması nedeniyle doğrusu normal doğumlarda sıkıntı yaşıyoruz. Bu da ebelerin bizim için ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Meral ebeye gelince 28 yıldır onunla birlikte çalışıyorum. Bu işten son derece mutluluk duyuyorum. Benim de olmazsa olmazlarımdan biridir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Meral Ebe Bir İlçe Nüfusu Kadar Doğum Yaptırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  21:18 Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.


Advertisement