Bir İnsan Hakları İhlali Olarak 15 Temmuz" Paneli - Son Dakika

Bir İnsan Hakları İhlali Olarak 15 Temmuz" Paneli

14.07.2017 21:57
Bir İnsan Hakları İhlali Olarak 15 Temmuz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Savunmalar sırasında gördüğümüz bir şey var. Darbeciler ve tek bir terör örgütü üyeliğinden yargılananlar tamamıyla FETÖ elebaşı, terörist başı Gülen'in talimatları çerçevesinde bir savunma yapıyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Savunmalar sırasında gördüğümüz bir şey var. Darbeciler ve tek bir terör örgütü üyeliğinden yargılananlar tamamıyla FETÖ elebaşı, terörist başı Gülen'in talimatları çerçevesinde bir savunma yapıyor. Nedir o? (Görmedik, duymadık, bilmiyoruz, yapmadık.)" dedi.

AK Parti Genel Merkezince ATO Congresium'da,düzenlenen "Bir İnsan Hakları İhlali Olarak 15 Temmuz" paneli yapıldı.

Moderatörlüğünü TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu'nun yaptığı panelin ilk bölümünde Bozdağ, "Darbe Sonrası Hukuki Süreç" başlığıyla bir konuşma gerçekleştirdi.

Bozdağ, 15 Temmuz 2016'da yaşanılan darbe teşebbüsüyle, ülkenin yaşadığı bundan önceki darbe teşebbüslerinin mukayese edildiği zaman ortaya konan iradenin daha iyi değerlendirebileceğini söyledi.

Türkiye'nin bugün insan hakları, hukuk devlet, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma konsunda üstünlüğe sahip olduğunu belirten Bozdağ, daha önceki darbelerde yaşanılanları anlattı.

Bozdağ, 15 Temmuz'da, darbe geleneğini iyi bilenlerin, liderler çağrıda bulunduğunda kaçtıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 15 Temmuz akşamı ölümü dahi ailesiyle göze aldığını vurgulayan Bozdağ, "Hava hakimiyeti terör örgütünün kontrolünde olduğu halde ölüme uçtu. Halkının arasına geliyor. Dünyanın neresinde demokrasi için ölüme uçup da 'diktatör' diye nitelendirilen bir insan var? Aradaki fark bu. Liderler geçmişte böyle yapsalardı emin olun bu millet Menderes'i yedirmezdi." diye konuştu.

"Şu anda olan şey usul kurallarının uygulanmasıdır"

Bakan Bozdağ, Türk halkının demokrasiyi, insan haklarını, hürriyetlerini, hukuk devletini koruma konusunda 15 Temmuz'da ortaya koyduğu iradeyle dünyanın en büyük onurunu ve nişanını kazandığını dile getirdi.

Bütün darbeleri yapanların tamamının hain, alçak, yabancı güçlerin uşakları olduğunun altını çizen Bozdağ, "Kendi hayallerini değil, başka ülkelerin bu millete biçtiği elbiseleri, bu devlete ve millete giydirmek için milletine ve devletinde ihanet ettiler. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü yapan alçaklar da kimlerin kucağında oturuyor, kimlere hizmet ediyor herkes onu gayet iyi biliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kurumlardaki yeniden yapılanmaya değinerek, tüm bunların bu dönem demokrasiye inananların attığı adımlar olduğunu söyledi.

"Örgüt elebaşı, terörist başı talimatı verdi"

Darbecilerin yargılanmasıyla ilgili de birkaç hususun altını çizmek istediğini belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

"Herkes, bu yargılamalar konusunda hassas, hassas olmayan kimse yok. Ama herkesin istediği adaletin tecelli etmesi, hak edenin hak ettiği karşılığı bulmasıdır. Ama bunların olması için hukuk devleti gereği usul kurallarının uygulanması lazım. Şu anda olan şey usul kurallarının uygulanmasıdır.

Darbeyi yapanlar kendilerini elbette ifade edeceklerdir. Savunmalar sırasında gördüğümüz bir şey var. Darbeciler ve tek bir terör örgütü üyeliğinden yargılananlar tamamıyla FETÖ elebaşı, terörist başı Gülen'in talimatları çerçevesinde bir savunma yapıyorlar. Nedir o? 'Görmedik, duymadık, bilmiyoruz, yapmadık'. Örgüt elebaşı, terörist başı talimatı verdi, daha ilk başlarda, bunların hepsi istihbari olarak belli. Herkes her şeyi reddedecek. Eğer önünüze reddedemeyeceğiniz somut deliller konursa, o zaman herkes kendi pozisyonuna göre o delilleri teminini de reddedecek. Şimdi aynısını uyguluyorlar, her şeyi reddediyorlar.

Soruşturmalarda bize dönük çok eleştiri geliyor, yargı yapıyor soruşturmayı ama sopayı ben yiyorum. ByLock çıkmış onlarca yazışmaları var siz onu başka birisi biliyorsunuz. İşte Türk Solu Dergisi'nin başındaki kişi de hakeza, nice onun gibileri var."

Panelin ikinci bölümünde ise Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Koçak, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Göka da konuşma gerçekleştirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bir İnsan Hakları İhlali Olarak 15 Temmuz' Paneli - Son Dakika


Son Dakika

Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası İstanbul'a gelen bir uçakta kavga çıktı, olay kameralara yansıdı İstanbul'a gelen bir uçakta kavga çıktı, olay kameralara yansıdı

Son Dakika Haberleri

02:50