Bir Performans: Taş Yemek - Son Dakika

Bir Performans: Taş Yemek

27.05.2017 12:04
Bir Performans: Taş Yemek, System.String[]

Açık Diyalog Istanbul organize ettigi etkinlikler dizisine bu defada 'Genco Gülan ve Tugberk Selçuk'un Tas Yemek' performansı ile devam ediyor.

Açık Diyalog Istanbul organize ettigi etkinlikler dizisine bu defada 'Genco Gülan ve Tugberk Selçuk'un Tas Yemek' performansı ile devam ediyor.

"Tas yemek, satranç oyununda taraflardan birinin, digerinin objelerinden birini ele geçirmesi anlamına gelir.

Güzel Türkçe'nin çok anlamlılıgı, dogalolarak, tamlamanın yeni anlamlar çagrıstırmasını saglar. Sanatçı Genco Gülan, meslektası Tugberk Selçuk ile yaptıkları satranç performanslarıdizisinin ikincisine 'Tas Yemek' ismini seçerken, fikirleri nesneye, çagrısımları da eyleme dönüstürmeyi düsünür. 2016'daki performansta ikili, satrançoynarken tasların sekillerini ve oyunun kurallarını degistirmislerdi.

Açık Diyalog Istanbul'un daveti ile hazırlanan proje için her iki sanatçı da kendilerine ayrı, ayrı birer satranç tasları seti tasarlarlar. Daha sonra dahazırladıkları bu setleri, beyaz ve siyah çikolata kullanarak dökerler. Tugberk Selçuk heykel kaidesine referans ile yeni bir satranç tahtası/ masasıhazırlayacak ve üzerinde maç yapacaklar. Su anda Istanbul için planlanan tarih Mayıs sonu ve maçın rövansının Haziran 2017 bası Atina'da yapılmasıplanlanıyor.

Nizami satranç kurallarının korunacagı bu maçtaki en büyük fark, rakibinin tasını ele geçirenin bu tası –resmen- yiyecek olmasıdır. Dada eylemde, heriki sanatçının da birbirlerinin heykellerini yiyecek olması anlamsal çerçeveyi gelistirir, alegoriye mizah ekler. 27 Mayıs Cumartesi günü Açık DiyalogIstanbul'un Valikonagı ofisinde gerçeklesecek olan bu heyecanlı maçı kim kazanacak, merakla bekliyoruz."

Kontenjan kısıtlı oldugu için 25 Mayıs'a kadar LCV yapılması gerekmektedir.

Bilgi ve LCV: Isıl Aydemir Tel: 0212 939 76 62/ 0212 939 78 89 ve ya 0532 316 98 07

Detaylar :

İl : İstanbul

İlce : Şişli

Mekan : Açık Diyalog İstanbul

Mekan Adresi : Valikonağı Caddesi Ece Apartmanı No: 106/ 1

Başlangıç Saati : 27.05.2017 17: 00: 00

Bitiş Saati : 27.05.2017 19: 00: 00

Kategori : Bir Performans: Taş Yemek

Tür : Sahne Sanatları

Ücretlimi? : Hayır

Bir Performans: Taş Yemek

Kaynak: Etkinlik.io

Son Dakika Kültür Sanat Bir Performans: Taş Yemek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı