Musul'da Eğitim Amaçlı Bulunan Türk Askeri Birliğinde Görev Değişimi - Son Dakika

Musul'da Eğitim Amaçlı Bulunan Türk Askeri Birliğinde Görev Değişimi

04.12.2015 21:39

Peşmergenin eğitimi için 2,5 yıldır Musul yakınlarında bulunan Türk askeri birliği ve tank gücünde görev değişimi yapıldı. Ayrıca takviye kuvvet gönderildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), iki yılı aşkın süredir Musul'un 30 kilometre kadar kuzeyinde Türkiye sınırına yakın Başika'da Peşmerge güçleri ve diğer IŞİD karşıtı grupları eğiten komando birliği ve tank gücünde görev değişimi yaparken takviyeye de gitti.

Görev değişimi kapsamında Başika'ya Siirt 3. Komando Tugayı'ndan giden komando sayısının 400 olduğu öğrenildi. Kampta daha önce 80-90 kadar komando bulunuyordu. 25 tanktan oluşan zırhlı birlikte de görev değişimi yapıldı. Tanklar Trakya'daki Zırlı Birliklerden sevkedildi. Komando gücüne yapılan takviye ile tank gücündeki asker sayısı dikkate alındığında görev değişimi sonrası Başika'ya yerleşen Türk asker sayısı 600'ü buldu.

BARZANİ İLE MUTABAKAT

Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre Başika'daki görev değişimi 2 gün önce yapıldı. Takviyeli görev değişimine ilişkin mutabakata, geçici hükümet döneminde Dışişleri Bakanı olan Feridun Sinirlioğlu'nun Kuzey Irak'a yaptığı ziyret sırasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesinde varıldığı öğrenildi. Başika'daki Türk askeri gücünün Bamerni'deki gibi kalıcı olacağı da bildirildi. Ayrıca geçmişte yapılan güvenlik zirvelerinde Genelkurmay'ın, Başika kampının IŞİD güçlerine 10 kilometre yakınlıkta olduğuna dikkat çekerek, görev değişimi sırasında takviyeye gidilmesi yönünde görüş bildirdiği de ortaya çıktı. Hükümet Genelkurmay'ın bu önerisini yerinde buldu. Suriye ve Irak'ta IŞİD'e yönelik hava operasyonları yapan koalisyon güçleri görev değişimiyle ilgili bilgilendirildi. Türk komandosunun görev değişimi karadan zırhlı araçlarla yoğun güvenlik önlemi altında gerçekleşti.

OPERASYON HAZIRLIĞI MI?

Başika'daki görev değişiminin takviye yapılarak gerçekleşmesi, Musul'da IŞİD'e yönelik bir kara operasyonunun ön hazırlığı şeklinde de değerlendirildi. Kaynaklar, "Takviyeli değişimin diğer koalisyon birlikleri ve Irak ordusuyla birlikte Musul'a yönelik bir kara operasyonunun hazırlığı mı?" sorusuna, ayrıntılı yanıt vermeyerek, "Kamuoyunun bilmesi gereken bilgi paylaşımı yapıldı. Komando sayısının artırılmasıyla birlikte eğitilen Peşmerge sayısı da doğal olarak artacaktır. Daha fazla ayrıntı yok" diye cevapladılar.

MUSUL NEDEN ÖNEMLİ?

IŞİD'in 2014 yılının Haziran ayında Musul'u kontrolü altına almasıyla dünya ve Türkiye için Musul oldukça önemli hale geldi.

IŞİD terörü Suriye'ye sıçramadan önce Irak'ta, El Kaide'nin bir uzantısı olarak doğmuştu. Irak'ın kuzeyindeki Musul, bu ülkenin Suriye bağlantısı için stratejik bir öneme sahip.

Musul'un IŞİD'den temizlenmesi halinde hem terör örgütünün imajına, hem de Suriye ve Irak'ı bağlayan lojistik ağına darbe vurulacak.

Bu yüzden aralarında Türkiye'nin de olduğu Uluslararası Koalisyon güçleri Musul'u IŞİD'den temizleme planını şekillendirmeye başladılar. Plan kapsamında Irak Ordusu ve peşmerge ABD desteğiyle eğitiliyordu. Bölgede 2 yılı aşkın süredir peşmergenin eğitimi için de bir Türk birliği bulunuyordu.

TARİHİ BİR YERLEŞİM YERİ

Musul'un 20 km. kuzeydoğusunda bulunan ve tarihi bir Asur yerleşimi olan Başika'nın ismi, Aramice'de "Bet" (Ev) ve "Aşika" (Aşıklar) sözcüklerinden türetilmiş ve "Aşıklar Evi" anlamına geliyor. Zeytin ağaçlarıyla ünlü yerleşimde, Yezidilerin ve Şabakların yanısıra Süryaniler ve Müslüman Araplar da yaşıyor.

IŞİD bu yerleşimi Haziran 2014'te ele geçirdikten sonra ismini "Dua" olarak değiştirmişti. Dua Halil Esvad, 2007'de Başika'nın kasaba meydanında, bir iddiaya göre İslam'a geçtiği için kalabalıkça recmedilerek öldürülen bir Yezidi genç kızın adıydı. Recmi gösteren video internette yayılmış ve uluslararası kamuoyunun da tepkisini çekmişti.

(Kaynak: Hürriyet)

Musul'da Eğitim Amaçlı Bulunan Türk Askeri Birliğinde Görev Değişimi
Musul'da Eğitim Amaçlı Bulunan Türk Askeri Birliğinde Görev Değişimi

Son Dakika Güncel Musul'da Eğitim Amaçlı Bulunan Türk Askeri Birliğinde Görev Değişimi - Son Dakika

YORUMLAR (24)
  • MUŞ 49: Önüne gelen Kürtleri kullanıyor. .Amerika bir yandan. İsrail bir yandan. Rusya bir yandan. Almanya. fransa. Yunanistan. İran. Suriye. İspanya. Bu ne ya. gelene geç demişler. insan biraz omurgalı olur yahu sizin iş birlikcileriniz. Müslüman düşmanı. peki Allah bunun hesabını sizden sormsyacakmi ey pkk ey BDP Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Ermenistan ordusu tükeniyor! Bu kez de 15 yaşın altındaki çocukları cepheye sürmeye başladılar Son Dakika! Cumhurbaşkanlığından Hollandalı siyasetçi Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Sistematik zorbalık bir ifade özgürlüğü meselesi değildir Sinan Engin'den çarpıcı iddia: Bu açıklamalara göre yönetimin Terim'i göndermesi lazım Falcao'nun attığı golü öven Rıdvan Dilmen, kırmızı kartı eleştirdi: İnanılmaz, olamaz Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan Hollandalı parlamenter Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Avrupa'nın ezik ırkçıları yine kendini gösterdi Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu Nihat Hatipoğlu'ndan "Otelinde içki satılıyor" iddiasına yanıt: Asla satılmadı, aklınızca benden intikam aldınız