Bir Ulusu Giydirmek" Sergisi Gezenlere Geçmişe Yolculuk Yaptırdı - Son Dakika

Bir Ulusu Giydirmek" Sergisi Gezenlere Geçmişe Yolculuk Yaptırdı

2 yıl önce

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan “Bir Ulusu Giydirmek:1956-2000 Yılları Arası Sümerbank Desenleri” adlı sergiyi ziyaret eden 11 bin 113 kişi, adeta geçmişe yolculuk yaptı.

Bir Ulusu Giydirmek

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde açılan "Bir Ulusu Giydirmek: 1956-2000 Yılları Arası Sümerbank Desenleri" adlı sergiyi ziyaret eden 11 bin 113 kişi, adeta geçmişe yolculuk yaptı.


Sümerbank bünyesinde tasarlanan binlerce desen, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Ankaralılarla buluştu. Açıldığı günden bu yana sergiyi 11 bin 113 kişi ziyaret etti. Sergide Sümerbank Halkapınar Basma Sanayii'nin 1956- 2001 yılları arasında üretilmiş ve dijital ortama aktarılan 6 bin 600 kumaşı yer aldı. Sergide 1930'lu yıllarından 2000'li yılların başına kadar dünya kültür ve moda tarihi açısından önemli olaylar ve bu olayların Türkiye'deki yansımaları bir zaman çizelgesi üzerinde anlatıldı. Kumaşları ve özgün desenleri ile ulusal bir tekstil desen üslubu ve moda oluşturan Sümerbank'ın sergisi ziyaretçilerinde hem tarihsel hem de nostaljik bir tat bırakıyor.


Nazilli Basma Sanayii Müessesesine ait kumaş arşivi Adnan Menderes Üniversitesi tarafından, İzmir Halkapınar Basma Sanayii Müessesesine ait arşiv ise İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tekstil Tasarımı Bölümü tarafından korunmaya alındı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tekstil Tasarımı Bölümü tarafından dijital ortama aktarılarak hazırlanan proje sergi, 12 Şubat tarihine kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ziyarete açık olacak. - ANKARA

Haber Yayın Tarihi: 04.02.2018 11:30 Kaynak: İHASon Dakika

Bakan müjdeyi verdi! Hastalıktan ari işletme destek ödemeleri bugün başlıyor
Davutoğlu'nun tanıtım programında en çok ve en az kullandığı kelimeler dikkat çekti Karısını kendi yatağında başka bir adamla basan şahıs kurşun yağdırdı!