Bir Yıl Arayla İkinci Asfalt Borcuna Tepki - Son Dakika

Bir Yıl Arayla İkinci Asfalt Borcuna Tepki

26.11.2012 10:40
Bir Yıl Arayla İkinci Asfalt Borcuna Tepki, System.String[]

Eskişehir'de bir vatandaş, evinin bulunduğu bulvarda bir yıl arayla ikinci kez asfalt çalışması yapıldığı gerekçesiyle belediyenin, kendisini yol harcamalarına katılma payıyla ilgili borçlandırmasına tepki gösterdi.

Eskişehir'de bir vatandaş, evinin bulunduğu bulvarda bir yıl arayla ikinci kez asfalt çalışması yapıldığı gerekçesiyle belediyenin, kendisini yol harcamalarına katılma payıyla ilgili borçlandırmasına tepki gösterdi.

Emin Bayındır, 2004 yılında evinin bulunduğu Gökmeydan Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı'nda Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından asfalt çalışması yapıldığını bildirdi.

Bu çalışmadan dolayı kendisine tahakkuk ettirilen 736 lira tutarındaki borcu, 4 taksit halinde ödediğini savunan Bayındır, bir süre sonra 2006 yılındaki başka bir asfalt çalışmasından dolayı ikinci kez borçlandırıldığını ve tebliğ zarfının üç kez evde bulunamadığı için teslim edilemediğini öğrenince şaşırdığını ifade etti.

Bayındır, bunun üzerine söz konusu zarfı teslim almayı reddettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Ben iki yıl önce yol harcamalarına katılma payı borcunu ödemişim. Tekrar aynı işten dolayı böyle bir borcu ödemek istemiyorum ve borcun iptali talebiyle belediyeye dilekçe yazdım. Dilekçemde, 2004 yılında parayı ödediğimi, 2006 yılında aynı iş için para talep edildiğini, yapılan hizmet doğru düzgün olsaydı 2006 yılında tekrar herhangi bir şeye gerek kalmayacağını ifade ettim. 1997 yılından beri aynı adreste oturuyorum ve 2006 yılında böyle bir çalışma yapıldığını hatırlamıyorum. Dilekçeme cevap gelmeyince 5 ay sonra kendim Fen İşleri Daire Başkanlığı'na uğradım, dilekçemin Gelirler Bölümü'ne gönderildiğini öğrendim. Buradaki görevliler, postacının üç defa beni evimde bulamadığı için tebliğ zarfının geri döndüğünü söylediler ve söz konusu zarfı ve dilekçeme istinaden yazılan yazıyı imza karşılığı bana teslim ettiler. Halbuki beni bulamadıysalar, evrakı muhtara teslim edebilirlerdi. Yazıda da benim bildiğim durumu ve ödemek istemediğim borcu tekrar yazmışlar."

"Bu, belediyenin bir gelir kapısı mıdır-" diye soran Bayındır, kendisine tebliğ edilen 134 liralık borcun bugün gecikme zammı olmak üzere 272 liraya çıktığını ileri sürdü.

Bayındır, aldığı cevaptan tatmin olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Hukuki anlamda hakkımı sonuna kadar arayacağım. İlk parayı öderken bile bize 700 küsur lira borç çıktı. Bizim site 83 bağımsız daireden oluşuyor. Çarpıma vurduğunuz zaman oldukça büyük bir meblağ çıkıyor. Sadece bizim apartmanımızın bulunduğu yerden sanayiye, Borsa Caddesi'ne kadar bile düşünseniz, orada bir çok daire var. Asfalt, kaç paraya mal olur- Bunu bilmem, ama en azından vatandaşa bu kadar yüklenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün ödediğimiz para asgari ücretin üzerinde."

Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın 2004 ve 2006 yıllarında Cumhuriyet Bulvarı'nda asfalt çalışması yaptığını bildiren belediye yetkilileri ise "Söz konusu yere 2004 yılında tramvay hattı için alt tabaka asfalt atılmıştır. Bu nedenle yol harcamalarına katılma pay tarh ve tahakkuk edilmiştir. 2004 yılında yapılmış olan çalışmadan dolayı harcamalara katılma payıyla ilgili Emin Bayındır'ın borcu bulunmamaktadır. 2006 yılında aynı yere aşınma tabakası asfaltı atılmıştır. Emin Bey'in, yapılmış olan bu çalışmadan dolayı bugün itibariyle 272 lira borcu olup, bu borcun ödenmesi gerekmektedir" açıklamasını yaptı.

Muhabir: Oktay Özden

Yayıncı: Mürsel Çetin - ESKİŞEHİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bir Yıl Arayla İkinci Asfalt Borcuna Tepki - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Oxford'un koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı gönüllü olarak deneyen hasta hayatını kaybetti Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Son Dakika: Türkiye'de 21 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 68 can kaybı, 2013 yeni hasta tespit edildi Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı