Koronavirüs Arap ülkelerine de sıçradı, ilk vaka tespit edildi - Son Dakika

Koronavirüs Arap ülkelerine de sıçradı, ilk vaka tespit edildi

27 gün önce

Tüm dünyaya korku salan koronavirüs, bu kez Birleşik Arap Emirlikleri'nde görüldü. Ülkede ilk kez yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ilk kez yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi. BAE Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin'in Vuhan kentinden gelen bir aile fertlerinde yeni tip koronavirüsü tespit edildiği belirtildi.

GÖZETİM ALTINDA TUTULUYORLAR

Açıklamada, söz konusu virüsü taşıdıkları tespit edilen kişilerin sağlık durumlarının stabil olduğu ve tıbbi gözetim altında tutuldukları aktarıldı.

Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği şartlara göre gerekli önlemlerin alındığı ve endişe verici bir durumun olmadığı kaydedilen bakanlık açıklamasında, yeni tip koronavirüs vakası tespit edilen söz konusu ailenin kaç kişiden oluştuğuna ilişkin ise bilgi verilmedi.

KORONAVİRÜS İLK OLARAK NEREDE GÖRÜLDÜ?

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

KORONAVİRÜS NASIL YAYILDI?

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda, virüsün Çin'e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan'dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Koronavirüs Arap ülkelerine de sıçradı, ilk vaka tespit edildi
Koronavirüse sebep gösterilen yarasa çorbasıyla ilgili gerçek başka çıktı

Tüm dünyayı korkutan koronavirüs salgınında can kaybı 132'ye yükseldi

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2020 09:48 Kaynak: AASon Dakika

Azeri yetkilinin var gücüyle tokalaşması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı şaşırttı
Amerikalı kadın avcı, Adıyaman'da boynuz uzunluğu 130 santimetreyi bulan dağ keçisini avladı ABD'den İran'a destek veren 13 ülkeye yaptırım kararı