Bitlis'te Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi - Son Dakika

Bitlis'te Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi

04.12.2022 10:33

- Bitlis'te Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi Tatvan'ın Dalda köyünde 6 tane Anadolu benekli semenderi bir arada görüldü Bitlis'in Tatvan ilçesinde uluslararası anlaşmalarla koruma altında bulunan endemik bir tür olan Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi.

- Bitlis'te Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi

Tatvan'ın Dalda köyünde 6 tane Anadolu benekli semenderi bir arada görüldü

BİTLİS - Bitlis'in Tatvan ilçesinde uluslararası anlaşmalarla koruma altında bulunan endemik bir tür olan Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi.

Tatvan ilçesinin Dalda köyü kırsalında görülen Anadolu benekli semenderleri, doğa fotoğrafçıları tarafından net bir şekilde kayıt altına alındı. Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve doğa fotoğrafçısı Oktay Subaşı, aldıkları duyum üzerine ilçeye bağlı Dalda köyüne giderek Anadolu benekli semenderini kayıt altına alıp fotoğrafladıklarını söyledi. 6 tane Anadolu benekli semenderini bir arada gördükleri için sevindiklerini belirten Subaşı, "Bugün Tatvan'a bağlı Dalda köyüne Anadolu benekli semenderi fotoğrafı çekmeye geldik. Daha önce geldiğimizde bulamamıştık. Bugün köyden arkadaşların haber vermesi üzerine gelerek alana gittik ve 6 bireyle karşılaştık. Anadolu benekli semenderini görmek çok sevindirici, çünkü bu tür endemik bir tür. Sadece Bitlis, Muş, Bingöl ve Malatya'da kayıtları var. 6 tane birey görmemiz sevindiriciydi. Bu tür aynı zamanda koruma altında olan bir tür. Çünkü nesli azalmakta olan türlerden birisi. Yaşadığını bilmek, görmek ve fotoğrafını çekmek büyük bir keyif verdi. Umarım daha uzun yıllar onları görme imkanı buluruz" dedi.

Türkiye'de Muş, Bingöl, Malatya ve Bitlis'te varlıkları tespit edilen 'Anadolu benekli semenderi' koruma altında bulunuyor.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Tatvan'da çocuklar sömestir tatilini doya doya yaşıyor Tatvan'da çocuklar sömestir tatilini doya doya yaşıyor Tutuklu ve hükümlüler için kitap toplanıyor Tutuklu ve hükümlüler için kitap toplanıyor Nemrut'un yazın kuruyan 'Buhar Bacaları' yeniden aktifleşmeye başladı Nemrut'un yazın kuruyan 'Buhar Bacaları' yeniden aktifleşmeye başladı

Son Dakika Güncel Bitlis'te Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement