Bitlis'teki Çağrı Merkezinde Sevgililer Günü Mesaisi - Son Dakika

Bitlis'teki Çağrı Merkezinde Sevgililer Günü Mesaisi

15.02.2012 16:40
Bitlis'teki Çağrı Merkezinde Sevgililer Günü Mesaisi

Bitlis'te Plus Telekom Çağrı Merkezi çalışanları tarafından CicekSepetine 60 bin sipariş geldi ve gelen siparişlerin yüzde 90'ını kırmızı gül oluşturdu.

Bitlis'te Plus Telekom Çağrı Merkezi çalışanları tarafından CicekSepetine 60 bin sipariş geldi ve gelen siparişlerin yüzde 90'ını kırmızı gül oluşturdu.

Sevgililer Günü için Hollanda'dan 700 bin beyaz ve kırmızı gül getirten CicekSepeti.com'a 60 bin sipariş geldi ve gelen siparişlerin yüzde 90'ını kırmızı gül oluşturdu.

60 bin çift Türkiye'nin 190 noktasındaki şubesiyle siparişleri aynı gün içinde ulaştıran CicekSepeti.com sayesinde aşk tazeledi.

Türkiye'nin lider çiçekçisi CicekSepeti.com Sevgililer Günü'nde müşterilerine dünyanın en güzel güllerini sunabilmek için Hollanda'dan 3 tır dolusu; toplam 700 bin kırmızı ve beyaz gül getirdi. Geçen seneki Sevgililer Günü'nde 20 bin sipariş alan CicekSepeti.com, bu yıl 60 bin siparişi hedefledi ve bu hedefe gün içerisinde kısa sürede ulaştı.

Sevgililer Günü'nde siparişlerin yüzde 90'ını kırmızı gül oluştururken, kırmızı gülden sonra en çok lilyum ve orkide çiçekleri tercih edildi. Siparişlerin yüzde 80'den fazlası da erkeklerden geldi. Siparişler CicekSepeti.com'un Türkiye genelinde anlaşmalı olduğu 190'ın üzerinde şubesinden müşterilere aynı gün içinde ulaştırıldı.

CicekSepeti.com, 14 Şubat'ta müşterilerinin artan ihtiyaçlarına karşılık verebilmek ve hızlı, kaliteli hizmet sunabilmek için çağrı merkezini 7 kat büyüttü. İstanbul'un yanı sıra Bitlis'teki çağrı merkezinden destek alan CicekSepeti.com'un çağrı merkezinde Sevgililer Günü'ne özel olarak gelen çağrılar için 350 kişi çalışırken, sosyal medya kullanıcılarını da anında cevaplayabilmek için toplam 20 sosyal medya uzmanı görev yaptı.

Sevgililer Günü hazırlıkları kapsamında arttırdığı kapasitesiyle CicekSepeti.com, talebin en yoğun olduğu 11.00-12.00 saatleri arasında da en iyi şekilde hizmet verdi. CicekSepeti.com'un 7/24 hizmet veren çağrı merkezi, ihtiyaç duyanlara ürün önerilerinde bulunup özel kart mesajlarında da yardımcı oldu.

Plus Telekom Çağrı Merkezi Direktörü Aylin Kılıç, personellerin saniyede bir çağrıya cevap verdiklerini ifade ederek beyaz ve kırmızı gülün satışını yaptıklarını söyledi.

Ciceksepeti.com'un Genel Müdür Yardımcısı Sena Kürşün, 14 Şubat'ta tüm Türkiye'ye gönderim yapan ciceksepeti.com'da çiçeğin yanı sıra kek ve kurabiye buketleri, çikolata, takı ve hediyelik eşya çeşitlerinin de bulunduğunu söyledi.

Kürşün, konuyla ilgili açıklamasında, "Sevgililer Günü çiçeksiz olmaz diyenlerin imdadına bu anlamlı güne özel olarak kapasitemizi artırarak ciceksepeti.com olarak yetiştik. Türkiye'nin lider çiçekçisi ciceksepeti.com,

14 Şubat'ta müşterilerinin artan ihtiyaçlarına karşılık vererek, hızlı, kaliteli hizmet sunduk ayrıca çağrı merkezini 7 kat daha büyüttük. İstanbul'un yanı sıra Bitlis'te bulunan Plus Telekom Çağrı Merkezinden de destek alan ciceksepeti.com'un Sevgililer Günü'nde neredeyse saniyede 1 çağrı

aldık" diye konuştu. - BİTLİS

Kaynak: İHA
Avrupa'da gaz fiyatları 1,5 yılın en düşük seviyesinde Avrupa'da gaz fiyatları 1,5 yılın en düşük seviyesinde Hollanda'da Çanakkale şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler anıldı Hollanda'da Çanakkale şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler anıldı Amsterdam'da Çanakkale şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler anıldı Amsterdam'da Çanakkale şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler anıldı

Son Dakika Güncel Bitlis'teki Çağrı Merkezinde Sevgililer Günü Mesaisi - Son Dakika


Advertisement