Son Dakika Haberleri: Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıldı

Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıldı

12 ay önce

Bitlis Eren Üniversitesi'nde (BEÜ), Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİTAM) açıldı.

Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıldı, System.String[]
Bitlis Eren Üniversitesi'nde (BEÜ), Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİTAM) açıldı.

BEÜ'den yapılan açıklamada, BİTAM'ın, Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) görüşülerek ilgili kanun maddeleri uyarınca kabul edildiği ve kararın 30 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Bitlis için yaptıkları çalışmalara ara vermeden devam edeceklerini bildirdi.

Prof. Dr. Yardım, "Merkezin çalışmaları sayesinde Bitlis'in unutulmuş tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik yönlerini gün yüzüne çıkaracağız." ifadesini kullandı.

BİTAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Gencer ise Bitlis'in bilinmeyen yönlerini araştırarak, elde edilen kaynakların merkez bünyesinde arşivleneceğini kaydetti.

Bitlis ve yöresinin, eski devirlerden günümüze kadar ki tarihini, kültür, sanat, edebiyat, sosyal ve iktisadi hayatını araştırmayı planladıklarını vurgulayan Gencer, şu ifadeleri kullandı:

"Geçmişin kültür ve sanat değerlerine çağın değerlerini de ekleyerek gelecek kuşaklara aktarmak,
Bitlis ve yöresindeki ilmi şahsiyetlerin hayatlarını, eserlerini, ilmi ve edebi kişiliklerini, düşüncelerini, bunların Türk ve dünya kültürlerindeki etkilerini, konumunu, Bitlis ve yöresindeki medreseleri, tarihi gelişimini, topluma etkilerini, eğitim metotlarını incelemek, araştırmak ve ortaya koymak,
Bitlis'in tarih, kültür, edebiyat, sanat, sosyal ve iktisadi hayatını bilimsel metotlar çerçevesinde araştırmak, disiplinler arası çalışmaları bir araya getirerek daha verimli sonuçlar elde etmek, bu alanlarla ilgili her türlü belge, bilgi, kitap ve benzeri materyallerin tespiti, temini ve değerlendirilmesini sağlayarak elde edilen verilerin şehir, bölge ve Türkiye araştırmalarına katkıda bulunmasını sağlamak."Adnan Oktar'ın Cezaevindeki Son Hali Herkesi Şaşırttı Yasemin Yalçın, Kemal Sunal ile Tanışma Hikayesini Anlattı

Bitkisel Hayattaki Kadın Doğum Yaptı, Tecavüz Zanlısı Erkek Hemşire Yakalandı