Bizimkiler Telefonla, Onlar Ayakta Uyutuyor! - Son Dakika

Bizimkiler Telefonla, Onlar Ayakta Uyutuyor!

10.09.2015 14:54
Bizimkiler Telefonla, Onlar Ayakta Uyutuyor!

Amerikan polisi de onların peşinde Telefon hipozundan kurtulmanın yolu

Türkiye'de kendilerine telefonda hakim, savcı, polis, asker süsü veren dolandırıcıların bir benzeri ABD'de ortaya çıktı. Amerikan polisi, Asyalılar tarafından hipnoz ve bir tür zihin kontrolü yoluyla yapıldığı sanılan dolandırıcıların peşine düştü.

ABD'deki dolandırıcılar, kurbanlarını bizimkiler gibi telefonla değil sokakta tuzağa düşürüyor. İkna edilen mağdurlar, evlerindeki paralarını, altınlarını bir çantaya doldurup dolandırıcılara teslim ediyor.

Özellikle Boston, New York, San Francisco ve Philadelphia'da yaşayanlar bu yeni dolandırıcılık şekli hakkında uyarıldı. Polis, 2012 yılından bu yana halka kitlesel uyarı yapıyor.

Kriminal konularda araştırmalar yapan Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, ABD'de yaşanan vakalar hakkında şu bilgileri verdi:

160 BİN DOLARI ELİYLE TESLİM ETTİ

"Boston'daki vakada, dolandırıcılığa uğrayan yaşlı kadın, sokakta yürürken üç genç kadının kendisine yaklaştığını ve kadınlardan birinin, kendisine ailesi hakkında bazı sorular sorduğunu söylüyor.

Yaşlı kadının polise anlattığına göre, orada hemen birkaç dakika içinde, genç kadın, izni olmadan onu hipnoz etti ve eve giderek tüm değerli eşyalarını bir çantaya koyması konusunda ikna etti.

Yaşlı kadın genç kadına tam 160 bin dolar değerinde nakit para ve mücevherini teslim etti.

Boston Polis Amirliği bu olayla ilgili daha fazla bilgi sahibi olan ya da benzer olaylar hakkında bilgisi olan kişilere 911 hattındaki dedektiflerle irtibat kurma çağrısında bulundu. Takip ettiğimiz kadarıyla bugüne kadar herhangi bir gelişme olmadı. Çünkü onlar Türkiye'deki dolandırıcılar gibi telefon kullanmadığı için izlerinin sürülmesi, yakalanmaları daha zor.

2009 yılında da New Hampshire'da bir market sahibi hırsızların kendisini kandırıp, hipnoz ederek, bin dolarını aldıklarını söylemişti. Polis, hipnoz uzmanlarıyla da görüşerek dolandırıcıların izini sürmeye çalışıyor."

ŞOK HİPNOZUYLA ZİHİN KONTROLÜ YAPIYORLAR

Olayın ardından yapılan incelemelerde birçok mağdurun hipnoza uğradığının ortaya çıktığını belirten Uzman Klinik Psikolog Başkak, şu önemli bilgileri verdi:

"Klinik hipnozda, hiç kimse yapmak istemediği bir şeyi yapmak için hipnotize edilemez. Birini gerçekten hipnoz edebilmek için, kişinin size belli bir güven duyması ve sizin de onunla dostane bir ilişki kurmuş olmanız gerekmektedir. Görünen o ki, Türkiye'deki dolandırıcılar tam da bunu yapıyor. Genellikle doğru soruları sorarak, kurbanlarıyla bir nevi yakınlık kuruyorlar. Bazen de büyük bir sorunun ortasında olduklarına inandırılarak çok güçlü bir etki altında bırakılıyorlar.

Ancak 'şok hipnozu' dediğimiz bir yöntemle zihin kontrolü sağlanabilir. Bu hipnoz çeşidi, sokakta ya da telefonda saniyeler içinde yapılabilir. Anladığımız kadarıyla usta dolandırıcılar bunu yapabiliyor.

Telefon hipnozunda amaç, tuzağa düşürülen kişinin birkaç saat içerisinde para transfer etmesini sağlamaktır. Bu sebeple bir telaş psikolojisi içerisine sokan telkinler de verirler. "Operasyon yapılmaktadır" ya da "Vakit geçecektir, geç kalan kişi kaybeden olacaktır" telkinleri serpiştirilir."

HAKİM, SAVCI, POLİS, ASKER ARARSA TELEFONU KAPATIN!

Peki ne yapmalı?

Uzman Klinik Psikolog Başkak, kendilerine telefonda hakim, savcı, polis, asker süsü veren dolandırıcıların tuzağına düşmemenin yolunu gösteriyor. Çözüm oldukça basit. Arandığınızda hemen telefonunuzu kapatın. Konuşmayı uzatırsanız tuzağa düşersiniz.

Uzm. Klinik Psikolog Başkak, böyle bir olayla karşı karşıya kaldığınızda atmanız gereken adımları şöyle sıralıyor:

"Aniden gelen bir telefonla panik duygusu yaşamak doğaldır ve kim olursanız olun konuşmaya devam etmek aleyhinize olacaktır. Panik yaşatan bir haberle sizden para talep edilen bir telefonu en kısa sürede kapatın. Konuyu anladıktan sonra telefonu kapatmanız kısa sürede transtan çıkacağınız anlamına gelir. Telefon konuşmasını uzatmazsanız hipnoz ya da zihin kontrolü bitecektir.

Birkaç saniye içinde hipnoza alınan kişi bisikletle giden birine benzer. Düşmemek için sürekli pedal çevirmek zorundadır. Hipnozdaki kişinin de hipnozdan çıkmaması için konuşma devam etmeli. Konuşma kesintiye uğrarsa kişi hipnozdan çıkar ve tuzaktan kurtulur.

Bir yakınınızın hakim, savcı, polis, asker olduğunu söyleyin. Bu, dolandırıcının hipnozunu tersine çevirecek ve sizi av listesinden çıkartacaktır.

Zaman kaybetmeden konuyu bir yakınınıza bildirin. Çünkü dolandırıcıların en büyük silahlarından birisi "gizli operasyon psikolojisi" oluşturarak birilerine müracaat etmenizi engellemektir.

Telefonu kapatır kapatmaz mutlaka 155 Polis İmdat telefonunu aramalı ya da en yakın polis noktasına müracaat etmelisiniz."

Hakimlerin, savcıların, askerlerin bile bu tür tuzaklara düştüğünü belirten Uzman Klinik Psikolog Başkak, bilinçaltına hitap edildiği için ilkokul mezunu ile profesör arasında bir fark olmadığına, herkesin bu tuzağa kolaylıkla düşebileceğine dikkati çekiyor.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Bizimkiler Telefonla, Onlar Ayakta Uyutuyor! - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement