Son Dakika Haberleri: HSBC, TL'deki Değer Kaybı Nedeniyle Bir Günde 120 Milyon Dolar Kazandı
BBC

HSBC, TL'deki Değer Kaybı Nedeniyle Bir Günde 120 Milyon Dolar Kazandı

30 gün önce

HSBC, Türkiye'de Ağustos ayında yaşanan keskin kur hareketlerinden ciddi kar elde etti. Banka Ağustos ayında bir günde 120 milyon dolar kazandı.

Bloomberg haber ajansı, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından birisi olan Londra merkezli HSBC'nin, 2018'in yaz aylarında TL'de sert değer kaybı yaşandığı dönemde sadece bir günde 120 milyon dolarlık kar elde ettiğini yazdı.

DOLAR TARİHİ ZİRVESİNİ GÖRMÜŞTÜ

ABD ile yaşanan Pastör Andrew Brunson krizi ile Türkiye ekonomisinin aşırı ısındığı endişeleriyle Ağustos 2018'de TL sert değer kaybetmiş ve dolar/TL kuru 7,30 seviyesini aşarak tarihi zirvesine yükselmişti. Bloomberg, o dönemde HSBC'nin tek bir günde para piyasalarındaki işlemleri sayesinde 120 milyon dolar kar elde ettiğini aktardı.

"KAZANÇ, TL'DEKİ YAŞANAN DALGALANMAYLA BAĞLANTILI"

Bankanın bankacılık düzenleme kuruluna beyan ettiği faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre HSBC "Elde edilen kazanç, spot piyasada Türk lirasında yaşanan dalgalanmayla bağlantılı" deniyor ve tek günlük kazancın, HSBC'nin piyasa riski modellemelerinde öngörülen kazançların iki katından fazla olduğuna işaret ediliyor.

RAKİP BANKALARIN KAZANCINDAN İKİ KAT FAZLA

Bloomberg, HSBC'nin TL'deki değer kaybından elde ettiği karın, rakip bankaların kazancının iki katından fazla olduğuna işaret ediyor ve Alman finans kuruluşu Deutsche Bank'ın aynı dönemde TL işlemlerinden 35 milyon dolar kar elde ettiğini yazıyor.

Bloomberg, Barclays gibi Türk varlıklarında yatırımı bulunan bazı uluslararası bankaların da 2018'de TL'de yaşan sert satış dalgasından zarar ettiğini aktarıyor.

BBCFiyatı 5 Kat Arttı! Akkuş'ta Coğrafi İşaretle Tescillenen Fasulye, Yok Satıyor Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak Kayseri Şeker, Tanzim Satış Mağazası Açtı