BM Afganistan Temsilcisi Yan Kubıs Kırgızistan'da - Son Dakika

BM Afganistan Temsilcisi Yan Kubıs Kırgızistan'da

06.09.2012 21:27
BM Afganistan Temsilcisi Yan Kubıs Kırgızistan'da, System.String[]

Kırgızistan'a ziyarette bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Yan Kubis, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov tarafından kabul edildi.

Kırgızistan'a ziyarette bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Yan Kubis, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov tarafından kabul edildi.

Bölge güvenliği, uyuşturucu trafiğini karşı mücadele ve Afganistan'a yardım konularının ele alındığı ilk görüşmede Atambayev, Afganistan'ın Pamir bölgesinde yaşayan Kırgızlara birlikte destek sağlamak gerektiğini ifade etti. Atambayev, Afganistan'da Kırgızistan'ın elçiliğinin olmadığını belirterek, diplomatik temsilciliğin açılması gerektiğini söyledi. Yan Kubis ise, Afganistan'a yardım etme konusunda bölgedeki bütün ülkeler ile görüşmelerin yapılmaya devam ettiğini bildirdi.

Daha sonra Kırgızistan Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov ile bir araya gelen Kubis, görüşmede, Afganistan'daki durumun bütün Orta Asya bölgelerini etkileyeceğini vurguladı ve BM'nin misyonunun Afgan krizinin Orta Asya bölgelerine, onun için de Kırgızistan'a olan olumsuz etkisini azaltmak olduğunu kaydetti.

Görüşmede Kırgızistan ile Afganistan arasında çeşitli alanlardaki projeleri gerçekleştirme imkanlarının olduğunu ifade eden Ceenbekov, "Kırgızistan, uluslararası teröre karşı koalisyona katılacak ve Afganistan'daki çeşitli insani yardımların yapılmasına destek sağlayacak" dedi.

Görüşmede, Afganistan'da istikrara katkı, 2014 yılından itibaren uluslararası askerlerin ülkeden çıkartılması, bölge güvenliğinin pekiştirilmesinde Kırgızistan'ın rolü ile Afgan ve Kırgız Parlamento vekilleri arasında bir dostluk grubu oluşturulması konuları ele alındı. - BİŞKEK

BM Afganistan Temsilcisi Yan Kubıs Kırgızistan'da

- Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya BM Afganistan Temsilcisi Yan Kubıs Kırgızistan'da - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli