Son Dakika Haberleri: BM, Arakanlı Müslümanların Myanmar Ordusu Tarafından Soykırıma Uğradığını Kabul Etti

BM, Arakanlı Müslümanların Myanmar Ordusu Tarafından Soykırıma Uğradığını Kabul Etti

4 ay önce İlandır

Birleşmiş Milletler, Myanmar ordusu tarafından katledilen Arakanlı Müslümanların soykırım olarak tanımlanan beş maddeden dördüne maruz kaldığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler, Myanmar ordusu tarafından katledilen Arakanlı Müslümanların soykırım olarak tanımlanan beş maddeden dördüne maruz kaldığını duyurdu.

BM: ULUSLARARASI GÜVENİLİR BİR MAHKEMEDE HESAP VERİLSİN

BM, Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve üst düzey komutanların "uluslararası güvenilir bir mahkemede" soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarından hesap vermesi çağrısında bulundu.

SOYKIRIM RAPORUNUN DETAYLI VERSİYONU YAYIMLANDI

BM'nin kurduğu Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonunun, 27 Ağustos'ta, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı katliamın birinci yılında açıkladığı "soykırım" raporunun detaylı versiyonu yayımlandı.

Arakan eyaletinde "soykırım", "insanlığa karşı suçlar" ve "savaş suçları" işlendiğinin anlatıldığı 444 sayfadan oluşan kapsamlı raporda çarpıcı ifadelere yer verildi.

EN KORKUNÇ İNSANLIK SUÇLARININ İŞLEDİĞİNİN ALTI ÇİZİLDİ

Myanmar'da, 33. ve 99. hafif piyade tugaylarının sivillere yönelik "en korkunç" insanlık suçlarını işlediğinin altının çizildiği raporda, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Myanmar silahlı kuvvetleri (Tatmadaw), Arakan, Kaçin ve Şan eyaletindeki aralıksız insan hakları ihlalleri ve uluslararası suçların ana failidir. Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve üst düzey komutanlara yönelik, güvenilir bir uluslararası yargı organı tarafından insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları kapsamında soruşturma başlatılmalı ve bu kişiler yargılanmalıdır. (Kurulacak mahkemede) Arakan eyaleti bağlamında da soykırım suçlamalarına cevap vermek zorundadırlar."

ACİL EYLEM ÇAĞRISI YAPILDI

Sorumluların cezasız kalmaması gerektiği vurgulanan raporda acil eylem çağrısı yapıldı.
Patronlardan Asgari Ücret Açıklaması: 2 Bin TL'nin Üzerinde Olmaması Gerekir İstanbul'da Beklenen Kar Yağışı Başladı! İş Çıkış Saatine Dikkat

Son Dakika! ABD'nin Suriye'deki Tüm Askerlerini Çekmeyi Düşündüğü Açıklandı