BM'den Libya'da taraflara seçim sürecini hızlandırma çağrısı - Son Dakika

BM'den Libya'da taraflara seçim sürecini hızlandırma çağrısı

28.06.2022 01:58
BM'den Libya'da taraflara seçim sürecini hızlandırma çağrısı

BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM), Libya'da taraflara, uzun süredir beklenen seçimlerin yapılabilmesi için sorunları çözme ve süreci hızlandırma çağrısında bulundu.

BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM), Libya'da taraflara, uzun süredir beklenen seçimlerin yapılabilmesi için sorunları çözme ve süreci hızlandırma çağrısında bulundu.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, BM Güvenlik Konseyine brifinginde, BM'nin Libya'daki önceliğinin seçim sürecine dönülmesi olduğunu söyledi.

Libya'daki tüm kurumlarının demokratik meşruiyeti konusundaki anlaşmazlıkları çözmenin tek yolunun seçimler olduğunu vurgulayan DiCarlo, Libyalı taraflara seçim sürecini hızlandırma çağrısı yaptı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ve Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin (TM) Başkanı Akile Salih, seçimlerle ilgili anayasal çerçeve taslağını görüşmek için 28-29 Haziran'da Cenevre'de bir araya gelecek.

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti'nin görev süresi 24 Aralık 2021'de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat'ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa'yı başbakan seçmiş, 1 Mart'ta ise Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması'nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu ve görevi ancak seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

YORUMLAR
500
Libya Başbakanı Dibeybe'den, anayasal temeli belirleme çağrısı Libya Başbakanı Dibeybe'den, anayasal temeli belirleme çağrısı BM: Yemen'de şiddetli yağışlar ve sel nedeniyle 77 kişi öldü BM: Yemen'de şiddetli yağışlar ve sel nedeniyle 77 kişi öldü IAEA Başkanı Grossi: Bağımsız risk değerlendirmesi için saha ziyareti gerekli IAEA Başkanı Grossi: Bağımsız risk değerlendirmesi için saha ziyareti gerekli
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel BM'den Libya'da taraflara seçim sürecini hızlandırma çağrısı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement