BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek için yeniden toplanacak - Son Dakika

BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek için yeniden toplanacak

12.05.2021 00:25

Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek üzere bugün yeniden toplanacak. BMGK, 10 Mayıs'ta da toplanmış ancak ABD'nin itirazı üzerine adım atamamıştı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün yerel saatle sabah saatlerinde kapalı oturumda toplanarak İsrail'in Doğu Kudüs'te Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinli ailelerin zorla tahliyesiyle başlayan ve tırmanan gerginliği görüşecek.

ABD'NİN İTİRAZI ÜZERİNE ADIM ATILAMAMMIŞTI

BMGK, 10 Mayıs Pazartesi günü de Doğu Kudüs'te yükselen tansiyonu görüşmek için acil toplandı ancak diplomatik kaynaklar ABD'nin itirazı üzerine herhangi bir adım atılamadığını bildirdi.

BM'NİN MEŞRUİYETİ ELEŞTİRİLİYOR

Uluslararası barış ve güvenliği sağlamakla sorumlu BM'nin en güçlü organı Güvenlik Konseyi, son yıllarda veto gücüne sahip ülkeler Rusya'nın Suriye'de Çin'in Myanmar'da, ABD'nin ise İsrail-Filistin sorunun çözümündeki yanlı tutumları nedeniyle hiçbir somut adım atamıyor ve meşruiyetini kaybetmekle eleştiriliyor.

BM YETKİLİSİNDEN 'SAVAŞ' UYARISI

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ise, İsrail ve Filistin'in "tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği" uyarısı yaptı. Tüm tarafların gerginliği azaltma sorumluluğu taşıdığını ifade eden Wennesland, " Gazze'de yıkıma sürükleyen savaşın bedelini halk ödüyor." değerlendirmesi yaptı.

KUDÜS'TEKİ GERGİNLİK

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere zorunlu tahliye nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi tırmandırıyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için dün yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine de İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi'ne İsrail'in düzenlediği saldırılarda şehit sayısının 10'u çocuk olmak üzere 32'ye çıktığını, 203 kişinin de farklı şekillerde yaralandığını bildirdi.

Öte yandan Filistin direniş örgütleri de Gazze Şeridi çevresindeki İsrail kent ve bölgelerini roketlerle vurdu.

İsrail polisi Gazze Şeridi'nden atılan roketler nedeniyle 3 İsraillinin öldüğünü, 45 kişinin yaralandığını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek için yeniden toplanacak

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek için yeniden toplanacak - Son Dakika


YORUMLAR (13)
  • Pusat: Kahrolası israilin katliam yapmasına olanak sağlayan ingiltere abd kahrolsun, yıllar önce arap yarımadasına yahudileri konuşlandırıp bugünlerin hesabını yapan ingiltere israil ile yerle yeksan ol. keser döner sap döner, gün gelir hesap döner kendi kanında bogulasın israil. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika

Anne ve babanın acı görevi! Havuzda boğulan 10 yaşındaki Deniz'in ailesi yasta 14:40 Anne ve babanın acı görevi! Havuzda boğulan 10 yaşındaki Deniz'in ailesi yasta Rizespor, Fenerbahçe'ye üç futbolcu için resmi teklif yaptı 14:34 Rizespor, Fenerbahçe'ye üç futbolcu için resmi teklif yaptı Doların yönünü Erdoğan-Biden görüşmesi belirleyecek! İşte zirveden çıkabilecek 3 ihtimal 14:22 Doların yönünü Erdoğan-Biden görüşmesi belirleyecek! İşte zirveden çıkabilecek 3 ihtimal
Ramos, Real Madrid'in teklifini reddetti! Adım adım Galatasaray'a geliyor 14:07 Ramos, Real Madrid'in teklifini reddetti! Adım adım Galatasaray'a geliyor Banka kartı kopyalayan çeteler bitmiyor! 5 dakika içerisinde 7 bin TL'sinden oldu 13:41 Banka kartı kopyalayan çeteler bitmiyor! 5 dakika içerisinde 7 bin TL'sinden oldu Son dakika: NATO Liderler Zirvesi'nde Erdoğan'la bir araya gelen Macron'dan ilk açıklama geldi: Ortak stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım 13:26 Son dakika: NATO Liderler Zirvesi'nde Erdoğan'la bir araya gelen Macron'dan ilk açıklama geldi: Ortak stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım
Taşın üstündeki 12:43 Taşın üstündeki "Adım Altun, yaşım 12 ve tecavüze uğruyorum yardım edin" yazısı üzerine polis alarma geçti Bıçaklanan genç hayatını kaybetti, 11:42 Bıçaklanan genç hayatını kaybetti, "Katil olay mahalline mutlaka geri döner" sözü gerçek oldu
Advertisement