BM Güvenlik Konseyi'nden Orta Afrika Cumhuriyeti Uyarısı - Son Dakika

BM Güvenlik Konseyi'nden Orta Afrika Cumhuriyeti Uyarısı

15.08.2013 14:58
BM Güvenlik Konseyi'nden Orta Afrika Cumhuriyeti Uyarısı

Konsey açıklamasında, Orta Afrika'nın bölge istikrarına "ciddi bir tehdit" oluşturduğu bildirildi

BM Güvenlik Konseyi, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin bölge için "ciddi tehdit" oluşturduğu uyarısında bulundu.

Konsey açıklamasında, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde asayişin tamamen çökmesine ve "özellikle Seleka öğelerinin" işlediği geniş çaplı insan hakları ihlallerine dikkat çekildi ve bu durumdan duyulan endişe dile getirildi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde "son aylarda insani durumun dramatik biçimde kötüleştiğini, kronik savunmasızlıktan ve uzun süreli yoksulluk krizinden, ayırt edici özellikleri şiddet, akut ihtiyaçlar ve büyük korunma meseleleri olan karmaşık bir olağanüstü duruma dönüştüğünü" söyledi.

Amos, ülkedeki kargaşanın, 4,6 milyon nüfusa sahip ülkenin tamamını etkilediğini ifade ederek, 1,6 milyon kişinin, acil gıda, korunma, sağlık hizmeti, su, barınak ve diğer yardımlar ihtiyacı içinde olduğunu, 206 binden fazla insanın ülke içinde yer değiştirdiğini, 60 bin kadarının komşu ülkelere sığındığını bildirdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Fransa'dan 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana çok sayıda isyana sahne oldu.

Son olarak mart ayında Seleka olarak bilinen isyancı grupları, Devlet Başkanı Francois Bozize'yi devirmek için güvenlik güçlerine katıldı ve isyancı savaşçı Michel Djotodia kendisini devlet başkanı ilan etti.

Save the Children örgütü de Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 100 binden fazla çocuğun, cinsel istismara uğradığı ve silahlı gruplara katılmaya zorlandığı uyarısı yaptı. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel BM Güvenlik Konseyi'nden Orta Afrika Cumhuriyeti Uyarısı - Son Dakika


Advertisement