BM Özel Temsilcisi Griffiths, Husilerle Yemen'deki durumu görüştü - Son Dakika

BM Özel Temsilcisi Griffiths, Husilerle Yemen'deki durumu görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Husi heyeti ile Yemen'deki insani ve siyasi durumu görüştü.

BM Özel Temsilcisi Griffiths, Husilerle Yemen'deki durumu görüştü, System.String[]

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Husi heyeti ile Yemen'deki insani ve siyasi durumu görüştü.

Husilere bağlı SABA haber ajansına göre, Griffiths, Husi heyeti ile video konferans aracılığıyla yaptığı görüşmede, ülkedeki insani ve siyasi durumun yanı sıra esirler, Sana Uluslararası Havaalanı, limanlar ve maaşların durumu gibi konuları ele aldı.

Görüşmede ayrıca, ateşkes, kapsamlı bir siyasi çözüm için istişareler konusunda gerekli hazırlıkların yanı sıra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele hususları da masaya yatırıldı.

İran destekli Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el-Meşat, dün Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonu "savaş stratejisinden barış stratejisine geçmeye ve gerçek barış görüşmelerine katılmaya" çağırmıştı.

Yemen'deki gelişmeler

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

GGK'nin 26 Nisan'da güney illerinde sözde "özerklik" ilan etmesinden bu yana hükümet güçleriyle GGK'ya bağlı milisler arasında da çatışmalar yaşanıyor.


Son Dakika

Acun Ilıcalı, uyarılara gülerek cevap veren Yunus Emre'ye sert çıktı: Böyle bir yarışmacıyı yarışmada görmek istemiyorum Amuda kalkıp spor hareketleri yapan Çağla Şıkel, kusursuz vücuduyla göz kamaştırdı Acun Ilıcalı, doğum gününü kendisinden 30 yaş küçük olan sevgilisiyle kutladı Acun Ilıcalı, uyarılarına gülerek karşılık veren Yunus Emre'yi oyundan ihraç etti 2 ay sonra ekrana dönen Müge Anlı'nın stüdyosuna mesafeli sarılma düzeneği kuruldu Kenan Doğulu'nun yeni yaşını "Beceremediğimiz evlilik olsun" diyerek kutlayan Beren Saat'e tepki yağdı: Seviyor musun sövüyor musun belli değil 3,5 aylık hamile olan oyuncu Ceyda Ateş'in kızı olacak Evlat acısı yaşayan Ebru Şallı, İstanbul'dan uzaklaşmaya karar verdi Dolandırıcılıkla suçlanan Kylie Jenner, menajerliğini yapan annesini işten kovdu Nusret'in kardeşi Özgür Gökçe, deniz içerisinde yaptığı şovla sınırları zorladı İngiltere'de karantinadan çıkan Kraliçe Elizabeth 72 gün sonra ilk kez görüntülendi Pınar Altuğ, eşi Yağmur Atacan'la olan fotoğrafını paylaştı: Hep baş başa verelim biz seninle ABD'deki protestolara katılan ünlü şarkıcı, plastik mermiyle vuruldu Gönüllüler takımından Cemal Can, dokunulmazlık oyununda sakatlandı 48 yaşındaki oyuncu Caprice Bourret, kusursuz vücuduyla güneşlenirken yakalandı