BM Özel Temsilcisi Kofi Annan Hatay'da - Son Dakika

BM Özel Temsilcisi Kofi Annan Hatay'da

10.04.2012 14:19
BM Özel Temsilcisi Kofi Annan Hatay'da

BM Suriye Özel Temsilcisi Annan, özel uçak ile Hatay Havaalanı'na geldi.

Suriye'deki iç karışıklıkları ve sınırda yer alan çadırkentleri yerinde incelemek üzere Hatay'a gelen Kofi Annan, çalışmalarına bugün başladı.

Bu arada ABD'li senatörler John McCain ve Joe Lieberman da THY'nin tarifeli uçağı ile Hatay'a geldi. Senatörler, Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki çadır kentlerde incelemelerine başladı.

KOFİ ANNAN ÇADIRKENTTE

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki Suriyelilerin kaldığı çadır kente geldi.

Annan, Kilis'teki konteyner kentte helikopterle havadan incelemelerde bulunmasının ardından Yayladağı İlçesi'ndeki eski TEKEL binasının bulunduğu alanda kurulu çadırkentte geldi. Annan, çadırkentte incelemelere başladı. Annan'ın çadırkentte gelişinde bazı Suriyeliler, Beşşar Esed aleyhine slogan attı.

Bu arada, Suriye'deki olaylar sonrasında Türkiye sığınan Suriyeliler için 30 Nisan 2011 tarihinde kurulan ilk çadırkent olan Yayladağı kampında şu an 2 bin 700 kişi kalıyor.

Ayrıca, ziyaret öncesi çadırkent etrafında geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Annan'ın ziyaretini de çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu canlı yayın araçlarıyla takip ediyor.

Bu arada ziyaret öncesi çadırkentte kalan bir grup Suriyeli, açtıkları İngilizce ve Arapça pankartlarla Suriye'deki ölümlerin durdurulmasını istedi. Suriyeliler açtığı pankartlarda "Söz bitti, fazla taahhüt fazla kan" şeklinde sloganlar yazdığı görüldü.

SINIR İHLALİ GERDİ

Suriye'de dünkü iç çatışmalar Kilis'in Öncüpınar sınır kapısına yakın bölgede cereyan etmiş, burada kullanılan silahlardan çıkan kurşunlar sınırımızda sığınmacılan için kurulan çadırkentte 4 kişinin yaralanmasına yol açmış, bu durum 'sınır ihlali' olarak değerlendirilmişti. Ayrıca çatışma bölgesinden 19 yaralı Türkiye'ye giriş yapmış, bunlardan 3'ünün öldüğü açıklanırken, bugünkü açıklamada ölü sayısının 2 olduğu bildirildi.

Suriye'de bugün 'ateşkes' ilan edilmesi önerilmişti.

120 POLİSİN ÖLDÜRÜLMESİ FİTİLİ ATEŞLEDİ

Geçtiğimiz yıl haziran ayının ilk günlerinde Cisr-üş Şuğur kasabasında 120 polisin öldürüldüğü iddiası üzerine Suriye ordusunun bu bölgeye operasyon düzenlemesi üzerine Suriyeliler Türkiye'ye sığınmaya başladı. 4 Haziran 2011'de çoğu kadın ve çocuk 41 kişi, Hatay'ın Altınözü İlçesi'ne bağlı Karbeyaz Beldesi'nden Türkiye'ye giriş yaptı. Suriyeliler, Yayladağı İlçesi'nde kullanılmayan TEKEL binasına kurulan çadır kentte yerleştirilmeye başlandı.

Bu tarihten sonra akın akın Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısı 38 bin 704'e çıktı. Bazılarının geri dönmesi üzerine bugün itibarıyla Türkiye'de bulunan Suriyeli sayısı 24 bin 288 olurken, sığınmacılar için, Hatay'ın Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı İlçesi'ne çadır kentler, Kilis'in Öncüpınar Gümrük Kapısı Hac Konaklama Tesisleri'nde konteynır kent kuruldu. Suriyelilerin akının devam etmesi üzerine bu kez Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri ile Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'ne çadır kent kuruldu. Hatay'a gelen Suriyeliler, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa'ya gönderildi.

SURİYE'DE 4 TÜRK ÖLDÜ

Suriye'de yaşanan iç çatışmalar sırasında Türk vatandaşları Hayrettin Ayoğlu, Suhpi Ezer, Hasan Koçak ve Mustafa Üçtaş hayatını kaybetti.

Kaynak: DHA
İdlib'de şiddetli yağış, bazı kamplarda su baskınlarına neden oldu İdlib'de şiddetli yağış, bazı kamplarda su baskınlarına neden oldu Lavrov: 'İran'ı Rusya-Türkiye-Suriye üçlü formatına dahil etmek için anlaşmaya varıldı' Lavrov: 'İran'ı Rusya-Türkiye-Suriye üçlü formatına dahil etmek için anlaşmaya varıldı' Rusya: İran, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi sürecine dahil olacak Rusya: İran, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi sürecine dahil olacak

Son Dakika Güncel BM Özel Temsilcisi Kofi Annan Hatay'da - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement