BMGK'da Rusya ve İngiltere Temsilcileri İdlib Konusunda Karşı Karşıya Geldi - Son Dakika

BMGK'da Rusya ve İngiltere Temsilcileri İdlib Konusunda Karşı Karşıya Geldi

28.08.2018 20:25

Suriye'deki son durumu görüşmek üzere toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde, Rusya ve İngiltere temsilcileri arasında İdlib konusunda tartışma yaşandı.

BMGK'da İngiltere ve Rusya temsilcileri arasında İdlib konusunda tartışma yaşandı. Rus temsilci İngiliz temsilcinin toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.

RUS TEMSİLCİDEN İNGİLİZ TEMSİLCİYE SERT TEPKİ

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, BMGK'daki toplantı sırasında yaptığı konuşmada, İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi ve BMGK ağustos ayı dönem başkanı Karen Pierce'in toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

"RUSYA YALAN AÇIKLAMALAR YAPMAZ"

Pierce'in, Rusya'nın bazı Batılı devletlerin İdlib'te kimyasal saldırı düzenleyeceği yönündeki iddialarına ilişkin kullandığı "Bu iddiaları kimin ortaya attığı önemli. Bunu söyleyen tek bir ülke var o da Rusya. Bu Rusya için bile olağan dışı bir yalan haber." ifadelerini hatırlatan Nebenzia, "Rusya Savunma Bakanlığı tuhaf ya da yalan açıklamalar yapmaz. Eğer bir açıklama varsa sağlam bir temeli vardır." savunmasında bulundu.

"HAYATLARI TEHLİKEDE OLAN 3 MİLYON İNSAN VAR"

Nebenzia ayrıca, Suriye'deki durumun iyiye gittiğini, insanların evlerine geri dönüşlerinin mümkün olabileceğini iddia etti.

Pierce ise Nebenzia'nın Suriye'deki durumda ilerleme kaydedildiğine dair açıklamalarına tepki göstererek, "Bu açıklamalar İdlib'teki insanlara yardımcı olmayacak. Hayatları tehlikede olan 3 milyon sivil var ve Suriye rejimi bu insanlara karşı saldırganlığını artırıyor." diye konuştu.

"RUSYA'NIN İNGİLTERE'YE YÖNELİK İDDİALARINI REDDEDİYORUM"

İngiltere, Fransa ve ABD'nin geçen hafta yaptıkları açıklamada herhangi bir kimyasal saldırıya gerekli cevabın verileceğini belirttiklerini anımsatan Pierce, "Rusya'nın, İngiltere'ye yönelik iddialarını yeniden reddediyorum. İngiltere hükümeti kimyasal silahların yasaklanmasına dair taahhüdünü ve bu yasağın sağlanması için ulusal partnerlerimizle çalışmayı sürdüreceğini bir kez daha tekrar ediyorum." diye konuştu.

"SURİYE'NİN KUZEYBATISINDA İNSANİ DURUM KÖTÜYE GİDİYOR"

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Direktörü John Ging de toplantıda yaptığı açıklamada, son haftalarda Suriye'nin kuzeybatısında insani durumun daha da kötüye gittiğini açıkladı.

Ging, "Son haftalarda İdlib, Halep, Hama ve Lazkiye'de düzenlendiği bildirilen, sivillerin ölümü ve yaralanmasına, ayrıca da okullar ve hastanelerde hasara yol açan yoğun hava saldırıları ile Suriye'nin kuzeybatısındaki insani durumun ciddi şekilde kötüleştiğini görüyoruz." açıklamasında bulundu.

"BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN NE VARSA YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ"

İdlib ve çevresinde gerginliğin azaltılması, bölgeye sürekli insani yardım ulaştırılmasının sağlanması, sivillerin ve altyapıların korunması için konseyin tepkisinin de önemli olduğunu vurgulayan Ging, "İdlib'te en kötü senaryo Suriye'deki kriz boyunca görülmemiş boyutta bir insani acil durumun ortaya çıkması. Bunun önüne geçmek için BMGK üyelerini yapabilecekleri ne varsa yapmaya çağırıyoruz. Kofi Annan'ın da söylediği gibi eğer siyasi iradeyi bulabilirsek, problemlerimizle başa çıkacak yolumuz ve kapasitemiz var demektir." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR
500
Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesine da 9 sivil öldü Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesine da 9 sivil öldü Muharrem Erkek, Erdoğan'ın Suriye Politikası Değişikliğini Eleştirdi: 'Ülkemizin İtibarı Hiç Bu Kadar Yere Düşürülmedi' Muharrem Erkek, Erdoğan'ın Suriye Politikası Değişikliğini Eleştirdi: 'Ülkemizin İtibarı Hiç Bu Kadar Yere Düşürülmedi' Erdoğan: Siyasette Dargınlık Olmaz. Suriye ile Daha İleri Seviyede Adımları Temin Etmemiz Lazım Erdoğan: Siyasette Dargınlık Olmaz. Suriye ile Daha İleri Seviyede Adımları Temin Etmemiz Lazım
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel BMGK'da Rusya ve İngiltere Temsilcileri İdlib Konusunda Karşı Karşıya Geldi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement