"Böbrek Kardeşi" Oldular - Son Dakika

"Böbrek Kardeşi" Oldular

15.01.2012 14:00

Seyhan Kurtman - İzmir'de intihar ederek yaşamına son veren bir gencin böbrekleri, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Sibel Yılmaz ve Ahmet Tekin'e nakledildi.

Seyhan Kurtman - İzmir'de intihar ederek yaşamına son veren bir gencin böbrekleri, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Sibel Yılmaz ve Ahmet Tekin'e nakledildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İzmir'de geçen hafta intihar girişiminde bulunan ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki bir gencin organları, ailesi tarafından bağışlandı.

Gencin iki böbreği, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan başarılı ameliyatlarla organ bekleyen Sibel Yılmaz (32) ve Ahmet Tekin (24) adlı hastalara nakledildi.

Aynı serviste tedavileri devam eden Yılmaz ve Tekin, yıllar sonra diyalizden kurtulmaları dolayısıyla yaşadıkları duyguları AA muhabirine anlattı.

Sibel Yılmaz, 5 yaşında şeker hastası olduğunu ve 28 yıldır Tip-1 diyabet tedavisi gördüğünü belirterek, şekere bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle son dört yıldır da hemodiyalize girdiğini söyledi.

Ailesi ve 6 yaşındaki kızı Sudenaz ile birlikte yaşamını İzmir'de sürdürdüğünü, hastalık sürecinde en büyük desteği de ailesinden gördüğünü dile getiren Yılmaz, "Çocukluğumdan bu yana hastalıklar nedeniyle zorluklar yaşadım. Ailem çok destek oldu. Hayat benim için şimdi yeniden başlıyor" dedi.

Ameliyat süreci nedeniyle kızını 13 gündür göremediğini ve çok özlediğini anlatan Yılmaz, kendisine hayat veren gencin ailesine ise organ bağışında bulundukları için teşekkür etti.

Yılmaz, nakil sonrası aynı kişiden alınan böbreklerle yaşama tutunmaları nedeniyle Ahmet Tekin ile birbirlerini artık "böbrek kardeşi" olarak gördüklerini ifade ederek, sayesinde yeniden sağlıklarına kavuştukları genci de birlikte dualarla andıklarını söyledi.

Hastalığı nedeniyle pankreas nakli listesinde de olduğunu belirterek, tamamen sağlıklı bir yaşam için yine uygun bir donör çıkmasını beklemeye devam edeceğini ifade etti.

-Hayali iş ve otomobil-

Ölen gencin hayat verdiği 24 yaşındaki Ahmet Tekin ise çocukluğunda geçirdiği iltihap nedeniyle bir böbreğinin 17 yaşında çalışamaz hale geldiğini, yaklaşık 7 yıldır "periton diyalizi"ne girdiğini söyledi.

Annesiyle birlikte Balıkesir'de yaşadığını, yüzde 95 özürlü olması nedeniyle iş bulamadığını dile getiren Tekin, sağlığına kavuşmanın sevincini yaşadığını kaydetti.

Tekin, diyalize bağlı bir yaşam nedeniyle sosyal hayatının olamadığını ve otomobil kullanmanın en büyük hayali olduğunu ifade ederek, iyileşme süreciyle birlikte engellilerin istihdamı için yapılacak nisan ayındaki sınava gireceğini, işe girmesi halinde de otomobil sahibi olmayı istediğini anlattı.

Tekin, şöyle konuştu:

"Hastalıkla geçen yıllar çok zordu. Yıllarca nakil bekledim. Böbrek nakliyle yeniden doğdum. İyileşme sürecinde, önümüzdeki üç ay boyunca sınava hazırlanacağım. Daha önce de bu sınava girdim ama başaramadım. Bir işim olması için bütün çabayı göstereceğim. İnşallah işe ve hayalim olan bir otomobile kavuşurum. Beni ve Sibel ablayı hayata yeniden bağlayan ölen kişinin ailesine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Çocuklarının acısını yaşarken, bize hayat verdiler. Organ bağışı artmalı. Biz yaşama döndük, diğer hastaların da dönmesini istiyoruz."

Bu arada organları bağışlanan gencin karaciğeri ile kalbinin de başka hastanelerde tedavi gören iki hastaya nakledildiği öğrenildi.

- İZMİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Böbrek Kardeşi' Oldular - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı 00:06 ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor 21:40 Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor
Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı 19:40 Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı Türkiye'nin gündemine 17:42 Türkiye'nin gündemine "Bana teşkilatın numarasını verin" sözleriyle oturan kurye beraat etti
Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor 15:56 Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor Barcelona'ya giden 17'lik Emre Demir'in hikayesi gençlere ilham oldu 14:42 Barcelona'ya giden 17'lik Emre Demir'in hikayesi gençlere ilham oldu
Advertisement