Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı - Son Dakika

Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı

02.01.2012 14:05
Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı, System.String[]

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi.

Ortakent Yahşi beldesindeki sahada düzenlenen, deve sucuğu satılan, davul zurna çalınarak çeşitli eğlenceler düzenlenen festivalde zaman zaman güreş alanının dışına çıkan develer, görevlilere zor anlar yaşattı.

Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, deve güreşi geleneğini yaşatmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Güreşlere katılımın yüksek olduğunu belirten Şahbaz, "Güreşler yılbaşına denk geldiği için katılımın az olacağını sanıyorduk. Ancak vatandaşlar festivalimize yoğun ilgi gösterdi. Güreşlerden elde edeceğimiz geliri belediye binasının yapımında kullanacağız" dedi.

Bu arada, güreşleri izlemeye gelen Hollanda vatandaşları Brigit Nielen ve Marcella Van Eijsden deve sucuğu yedi.

Deve sucuğunun tadını çok beğendiğini belirten Nielen, "Deve güreşlerini üçüncü kez izlemeye geldim. Deve sucuklarının tadını çok beğeniyorum. Arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim. Çok değişik bir tadı var. Sucuğun tamamının deve etiyle yapıldığını öğrendim. Buradan sucuk alarak Hollanda'ya götüreceğim" diye konuştu.

Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk'in "Beyoğlu" isimli devesinin bakıcısı 68 yaşındaki Hava Emel ise çocukluğundan beri deve bakıcılığı yaptığını kaydederek, "Develer bakılması kolay hayvanlar. Yiyeceğini, suyunu düzenli verdikten sonra sıkıntı yaşanmıyor. Onların bütün huylarını biliyorum, o yüzden sıkıntı yaşamıyorum" dedi.

Güreşleri, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın ve Yalıkavak Belediyesi Başkan Vekili Nevcihan Özcan da izledi.

- MUĞLA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Sosyal medyada ilgiyle izlendi! Kısıtlamayı ihlal eden bir grup, polis aracını görünce çığlıklar atarak kaçtı Güzel sörfçü Palmateer, çırılçıplak soyunup dünyanın en büyük dalgalarına meydan okudu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı