Son Dakika Haberleri: Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı

Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı

7 yıl önce

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi.

Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı, System.String[]
Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi.

Ortakent Yahşi beldesindeki sahada düzenlenen, deve sucuğu satılan, davul zurna çalınarak çeşitli eğlenceler düzenlenen festivalde zaman zaman güreş alanının dışına çıkan develer, görevlilere zor anlar yaşattı.

Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, deve güreşi geleneğini yaşatmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Güreşlere katılımın yüksek olduğunu belirten Şahbaz, "Güreşler yılbaşına denk geldiği için katılımın az olacağını sanıyorduk. Ancak vatandaşlar festivalimize yoğun ilgi gösterdi. Güreşlerden elde edeceğimiz geliri belediye binasının yapımında kullanacağız" dedi.

Bu arada, güreşleri izlemeye gelen Hollanda vatandaşları Brigit Nielen ve Marcella Van Eijsden deve sucuğu yedi.

Deve sucuğunun tadını çok beğendiğini belirten Nielen, "Deve güreşlerini üçüncü kez izlemeye geldim. Deve sucuklarının tadını çok beğeniyorum. Arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim. Çok değişik bir tadı var. Sucuğun tamamının deve etiyle yapıldığını öğrendim. Buradan sucuk alarak Hollanda'ya götüreceğim" diye konuştu.

Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk'in "Beyoğlu" isimli devesinin bakıcısı 68 yaşındaki Hava Emel ise çocukluğundan beri deve bakıcılığı yaptığını kaydederek, "Develer bakılması kolay hayvanlar. Yiyeceğini, suyunu düzenli verdikten sonra sıkıntı yaşanmıyor. Onların bütün huylarını biliyorum, o yüzden sıkıntı yaşamıyorum" dedi.

Güreşleri, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın ve Yalıkavak Belediyesi Başkan Vekili Nevcihan Özcan da izledi.

- MUĞLASon Dakika! Avrupa Liginde Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Rakipleri Belli Oldu Karısının Patronuna "Eşimle İlişkin Var mı?" Diye Soran Kocayı Mahkeme Affetmedi

Erdoğan'dan Fatih Portakal'a: Bilmezsen Haddini Bu Millet Patlatır Enseni