Bodrum'da Roma dönemine ait kaya mezarlarının turizme kazandırma çalışmaları - Son Dakika

Bodrum'da Roma dönemine ait kaya mezarlarının turizme kazandırma çalışmaları

08.04.2021 17:53
Bodrum'da Roma dönemine ait kaya mezarlarının turizme kazandırma çalışmaları, System.String[]

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Roma dönemine ait kaya mezarlarının turizme kazandırılacağı bildirildi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Roma dönemine ait kaya mezarlarının turizme kazandırılacağı bildirildi.

Gökçebel ve Türkbükü mahallelerindeki Roma dönemine ait olduğu belirtilen kaya mezarları ve sunu çukurlarının yer aldığı alanlarda, Bodrum Belediyesi ekiplerince temizlik çalışması başlatıldı.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetiminde, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan alınan izinler doğrultusunda belediyenin temizlik birimi tarafından ot ve çöp temizliği gerçekleştirildi.

Temizlik çalışmaları sonrasında, Karia Bölgesi'nin Roma dönemi ölü gömme adetlerinin önde gelen örneklerinden kaya mezarlarının rölöveleri alınıp çevre düzenleme ve sergileme projeleri hazırlanarak Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunulacak.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yaptığı açıklamada, Bodrum'un geçmişini, gelecek ile bütünleştirerek tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan projeler üretmeye çalıştıklarını bildirdi.

Bodrum Yarımadasının binlerce yıllık tarihe sahip olduğunu anlatan Aras, şunları kaydetti:

"Bizim bildiğimiz kadarıyla 3 bin 500 yıldır burada medeniyetler var olmuş ve hiçbir zaman terk edilmemiş, hep canlı kalmış. Bodrum, günümüzde bile hala 24 saat yaşayan kent olarak bilinir. Bu kenti canlı kılan özelliklerin başında, bu coğrafyanın binlerce yıldır varoluşu ve o medeniyetlerin bize bıraktığı auradır, tarihi güzelliklerdir. O yüzden Bodrum'u biz farklı bir şekilde seviyoruz ve ona sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bodrum'daki tarihi eserleri korumak ve üzerinde yaşadığımız örtülü tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Biz bütünüyle Bodrum'u şu anda ayakta kaldığı kadarıyla eski dokusuna döndürmeye çalışıyoruz. Bu coğrafyaya saygı duyulmasını istiyoruz. Onun için hep yapmaya çalıştığımız, tarihin vurgulanarak günümüzde insanların farkındalığını artırmak."

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Bodrum'da Roma dönemine ait kaya mezarlarının turizme kazandırma çalışmaları - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Büyük skandal! Bosna'nın haritadan silinmesini öngören belge ortaya çıktı, Türkiye detayı dikkat çekti Büyük skandal! Bosna'nın haritadan silinmesini öngören belge ortaya çıktı, Türkiye detayı dikkat çekti Koronavirüs verilerinde rekor kıran ülkemiz günlük vaka sayısında ABD'yi geçti Koronavirüs verilerinde rekor kıran ülkemiz günlük vaka sayısında ABD'yi geçti Rusya'nın Türkiye kararı kendi ülkesini de vurdu: Kayıp 5 milyar ruble Rusya'nın Türkiye kararı kendi ülkesini de vurdu: Kayıp 5 milyar ruble Esra Bilgiç, Kanunsuz Topraklar dizisine transfer oldu Esra Bilgiç, Kanunsuz Topraklar dizisine transfer oldu Yeni yaşını kutlayan Duygu Özaslan'dan süper minili ve derin dekolteli poz Yeni yaşını kutlayan Duygu Özaslan'dan süper minili ve derin dekolteli poz Uyarılar art arda geldi! 24 kenti etkisi altına alacak toz taşınımı bu gece başlıyor Uyarılar art arda geldi! 24 kenti etkisi altına alacak toz taşınımı bu gece başlıyor Prens Philip'i tanrıları kabul eden kabile, cenaze töreni için hazırlık yapıyor Prens Philip'i tanrıları kabul eden kabile, cenaze töreni için hazırlık yapıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hasankeyf-2 köprüsünün açılışında yine çevre düzenlemesi uyarısı yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hasankeyf-2 köprüsünün açılışında yine çevre düzenlemesi uyarısı yaptı