Bodrum Eski Belediye Başkanı Kocadon Serbest - Son Dakika

Bodrum Eski Belediye Başkanı Kocadon Serbest

07.09.2012 20:40
Bodrum Eski Belediye Başkanı Kocadon Serbest, System.String[]

Muğla Bodrum ilçesinde, 10 ayrı suçtan rüşvet, iki irtikap ve örgüt kurarak örgüt liderliği yaptığı iddiasıyla üç aydır Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Bodrum eski Belediye başkanı Mehmet Kocadon, ilk mahkemede tutuksuz yargılanmak...

Muğla Bodrum ilçesinde, 10 ayrı suçtan rüşvet, iki irtikap ve örgüt kurarak örgüt liderliği yaptığı iddiasıyla üç aydır Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Bodrum eski Belediye başkanı Mehmet Kocadon, ilk mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Cezaevindeyken İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Mehmet Kocadon ile birlikte tutuklu 9, tutuksuz 72 kişinin yargılandığı dava, yer yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda yapıldı. Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen operasyonda 'İhaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, rüşvet ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçlarından Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özsert, Bodrum Belediyesi İmar Servisi Müdürü Haluk Aytı, Fen İşleri personeli Onur Çevik, işletmeci Oktay Baysal, iş takipçisi Niyazi Doğan, turizmci Yüksel Aslan, elektrikçi Saim Görgülü ve müteahhit Vahit Kara yakalanmıştı.

Gözaltına alınan zanlıların adliyeye çıkarılmasının ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da savcılık talimatı ile 'şüpheli' sıfatıyla 6 polis eşliğinde adliyeye getirilmiş ve aynı gün tutuklanmıştı. Perşembe günü başlayan 81 sanıklı duruşma iki gün sürdü. İlk gün kimlik tespiti ve sanıkların savunmaları alındı. İkinci gün avukatlar savunma yaptı. Müşteki durumundaki 7 kişi mahkemede verdikleri ifadede, şikayetçi olmadıklarını söyledi. İfadelerinin ardından Cumhuriyet Savcısı, Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özsert, Bodrum Belediyesi İmar Servisi Müdürü Haluk Aytı, iş takipçisi Niyazi Doğan'ın tutuklu yargılanmasını, aralarında Mehmet Kocadon'un da aralarında bulunduğu 9 kişinin de tutuksuz yargılanmalarını talep etti. Bu talebin ardından iş takipçisi Niyazi Doğan iki kez rahatsızlanınca mahkeme salonuna iki defa ambulans çağırıldı. Mahkeme salonunda müdahale edilen Doğan kendine gelmesinin ardından duruşmaya devam edildi.

Mahkeme heyeti, cumhuriyet savcılığının talebin ardından mahkeme salonunu boşaltarak karar için davaya ara verdi. Yaklaşık 15 dakika süren aranın ardından yeniden başlayan duruşmada, mahkeme heyeti Eski Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi İmar Servisi Müdürü Haluk Aytı, Fen İşleri personeli Onur Çevik, işletmeci Oktay Baysal, iş takipçisi Niyazi Doğan, turizmci Yüksel Aslan, elektrikçi Saim Görgülü ve müteahhit Vahit Kara'nın tutuksuz yargılanmasına, Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Feridun Özsert'in tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme heyetinin Kocadon ile diğer 7 sanığın tahliye kararını almasını duruşmanın gerçekleştiği Muğla Sanayi ve Ticaret Odası önünde bekleyenler tarafından sevinçle karşılandı. Bodrum Eski Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, cezaevi aracına bindirilip götürüldüğü sırada Kocadon'u desteklemek için gelenler alkışlar eşliğinde sloganlar attı.

Mehmet Kocadon'un eşi Hülya Kocadon ise geçmiş olsun dileklerini kabul etti. Hülya Kocadon gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok mutluyum adalet yerini buldu. Arkadaşımız Feridun Özsert'in tutukluluk halinin devam etmesinden dolayı da üzgünüz. Ama inanıyorum onunda suçsuzluğu da kanıtlanacaktır." dedi.

Bodrum Eski Belediye Başkanı Kocadon Serbest
Bodrum Eski Belediye Başkanı Kocadon Serbest

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Bodrum Eski Belediye Başkanı Kocadon Serbest - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan'ın işgalinden kurtardı Erol Bulut'tan dikkat çeken şampiyonluk temennisi: Umarım sezon sonuna kadar namağlup gideriz Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü F.Bahçe'den müthiş geri dönüş! Trabzonspor'u net skorla mağlup ettiler