Bodrum Torba'daki Yazlık, Ay Kardeşleri Karşı Karşıya Getirdi 1 - Son Dakika

Bodrum Torba'daki Yazlık, Ay Kardeşleri Karşı Karşıya Getirdi 1

02.11.2017 10:17

Ünlü Gazeteci Savaş Ay'ın Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Torba Mahallesi'ndeki yazlığı, iki mirasçı kardeşi bir kez daha karşı karşıya getirdi.

Ünlü Gazeteci Savaş Ay'ın Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Torba Mahallesi'ndeki yazlığı, iki mirasçı kardeşi bir kez daha karşı karşıya getirdi. Yazlığı görmek için kente gelen Sanem Dolun Ay, diğer mirasçı Can Ay'ın konut dokunulmazlığını ihlal'den suç duyurusunda bulununca annesi Türkan Demir ile birlikte gözaltına alındı. Sanem Dolun Ay ve annesi Demir, sevk edildiği adliyede serbest bırakıldı. Yaşamını 2013'te kaybeden Savaş Ay'ın Torba Mahallesi'nde sahibi olduğu yazlık, mirasçı iki kardeşi ikinci kez karşı karşıya getirdi. Torba'daki yazlıkla ilgili açılan dava için Savaş Ay'ın kızı Sanem Dolun Ay kente geldi. Sanem Dolun Ay'a, annesi Türkan Demir de eşlik etti. Anne- kız, avukatı Ahmet Erdem Uslaş'ın eşliğinde söz konusu yazlığı görmeye gitti. Diğer mirasçı Can Ay'ın konut dokunulmazlığını ihlal'den suç duyurusunda bulununca Sanem Dolun Ay ve annesi Demir, gözaltına alındı. Sanem Dolun Ay ve annesi Demir, sabah sevk edildiği adliyeden serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili konuşan Avukat Uslaş ise, " İstanbul'da Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava bulunuyor. O davada bu evin mühürlenmesine ve de anahtarlarının teslimine dair verilmiş ara kararlar var. Burası boş ev niteliğinde olan, tereke malı olan bir evdir. Dün akşam müvekkillerim bu evi bana göstermek istediler. Ben de arabayla bizzat kendilerini evin önüne kadar götürdüm. O sırada meğerse yine kanuna aykırı şekilde Can Ay ailesiyle birlikte girmiş kullanıyormuş. Dediğim gibi böyle bir yetkisi yok. Onun varsa müvekkilimin de var. Dolayısıyla kimse kimseye üstün olmadığı için mirasçılık anlamında böyle bir yetkisi yok. Mahkemenin orayı ona vermişliği de yok. İçeriden kendisinin eşi çıktı, kendisi ile gayet medeni bir konuşmamız oldu. Kim olduğunu söylemedi. 'Ben konuşmam yönünde talimat aldım' dedi. Biz de 'peki' dedik ve 'iyi akşamlar' dedik. Sonrasında Can Ay hakkımızda, bende dahil olmak üzere şikayetçi oldular. Üçümüz hakkında 'konut dokunulmazlığını ihlal'den suç duyurusunda bulunmuşlar. Şikayetçi olmuşlar. Biz evin kapısını penceresini zorlamışız, zorla içeri girmeye kalkmışız. Olay savcılık makamına nöbetçi savcıya intikal etti. Savcılık makamı bu konuda herhalde açılmış bir dava olduğundan hareketle adeta bu davada, biz sanki mahkum olmuşuz gibi sanki daha önce vekiller bu suçu işlemiş gibi 'siz misiniz bir daha bu evin oraya gelen' şeklinde bir akıl yürütmeyle gözaltı kararı verdi. Vekillerim, dün gece bu kız ve annesi konut dokunulmazlığını ihlal gibi bir suçtan gözaltına alındılar, sabaha kadar nezarette kaldılar" dedi.

"TAVRI DEĞİŞTİ, DÜŞMANCA HAL ALDI"

Sanem Dolun Ay ise babasının ölümüne kadar üvey ağabeyi Can Ay ile arasının çok iyi olduğuna dikkat çekerek, "19 yaşındayım. Dün geceyi önce gözaltında, sonra nezarethaneye sevk edilerek geçirdim. Sabahleyin de emniyet tarafından adliyeye bırakıldım. Şu anda burada bulunmanın sebebi, babamla her yazı geçirdiğim yazlığa babamın vefatından sonra girmiş bulunmam. Diğer mirasçı Can Ay mühürlenmiş olması gereken bu evi kullanmaktaymış, bunu görmüş olduk. Aynı zamanda kullandıkları bu eve bizim girmiş olmamız sebebiyle hakkımızda şikayette bulundular. Bu şikayetleri ciddiye alındı. Böylece ben babamın evine girdiğim için bir geceyi annemle nezarette geçirdim. Şikayetçi olan şahıs ağabeyim. Baba bir, anne ayrı üvey ağabeyimdir. 16 yaşıma kadar babamın vefatına kadar kendisiyle gayet güzel bir ilişkimiz vardı. Bahsedilen evde birlikte tatilimizi de yapardık. Babamın vefatından sonra birdenbire tavrı tamamen değişti, düşmanca bir hal aldı. Kendisi mirasın tamamına sahip olmak istiyor. Benim de hakkımdan feragat etmem için elimden gelen her türlü gücü kullanıyor. Ona kalsa ben okulumu da okuyamayayım, kaldığım evden de çıkarılayım, herhangi bir maddi gelirim olmasın. İstediği budur" dedi.

Sanem Dolun Ay'ın annesi Türkan Demir ise, "Bu davayla bizi köşeye sıkıştırabileceklerini umdular. Kızım Robert Koleji'nde 10. sınıfta okuyordu babası vefat ettiğinde. O andan itibaren hiçbir şekilde kendisini görmedik. Dört seneden sonra ilk defa burada görüyorum. Ama ondan önce 'canım kardeşim'di. Babası vefat ettikten sonra tamamen ortadan yok oldu. Sanem'in okuldaki velisi babasıydı. O okuyordu. Üvey ağabeyi gidip, bu talimatı iptal ettirdi. Bütün mahkeme tutanaklarında görünür ki, bizim evden çıkarılmamız yani sokağı atılmamız, Sanem'in Robert Koleji'nde okumaması, ekonomik olarak sıkıştırmak. Yani her türlü yalana iftiraya maruz bırakıldı. Demek ki para insanları bu hale getirebiliyormuş. 'Deli utanmaz, yakınları utanır' diye bir söz vardır. Biz bunların yaptıklarından utandığımız için, kızımı ve kendimi hep dışarıda tuttum. İsmimiz insanların ağzına sakız olmasın, malzeme olmasın diye. Fakat mademki küçücük, gencecik kardeşini nezarethanede tutabilecek kadar vicdansızlarmış, o zaman haklarındaki gerçekleri de herkesin öğrenmesini çok isterim. Merhum Savaş Ay'ın yapmış olduğu ve tüm mirasını oğlu Can Ay'a bıraktığı bir vasiyetname vardı, bu zaten iptal edildi. Halen Yargıtay'da temyiz aşamasında. Süreç bu şekilde ilerliyor. Yani gönül isterdi ki, hiç böyle şeyler yaşanmasın. Müvekkilim babası öldüğünde 15-16 yaşında bir kızdı. 3-4 yıldır büyük bir hukuki mücadele veriyor. Hiç bunlarla vakit geçirmesi gereken zamanlar değil, bu sene üniversiteye girdi, yurt dışında eğitimini sürdürüyor. Ama yapacak bir şey yok, eğer bir haksızlık varsa o da sonuçta artık bir yetişkin olarak buna karşı ayakta duruyor. Biz de kendisine destek oluyoruz" dedi.

Bodrum'da polisler tarafından adliyeye getirilen anne-kız savcılıkta ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katıldıktan sonra Türkan Demir ve Sanem Dolun Ay İstanbul'a döndü.

Bodrum Torba'daki Yazlık, Ay Kardeşleri Karşı Karşıya Getirdi 1
Bodrum Torba'daki Yazlık, Ay Kardeşleri Karşı Karşıya Getirdi 1
Bodrum Torba'daki Yazlık, Ay Kardeşleri Karşı Karşıya Getirdi 1
Bodrum Torba'daki Yazlık, Ay Kardeşleri Karşı Karşıya Getirdi 1

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bodrum Torba'daki Yazlık, Ay Kardeşleri Karşı Karşıya Getirdi 1 - Son Dakika


Son Dakika

Yunanistan batı karasularındaki egemenlik sahasını genişletti, Türkiye'den jet tepki geldi Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi ABD bu kareyi konuşuyor! Melania Trump'ın seçimi veda gününe damga vurdu Trump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdi, Biden anlaşmayı gözden geçirecek Son Dakika: Destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak'ta başlayacak Joe Biden, resmen ABD'nin 46. Başkanı oldu 10 yıl önce kıyafet almamaya yemin eden öğretmen 100 bin TL biriktirdi Otopark çıkışında ödeme yapmak isteyen genç kadının kafası ödeme cihazı ve aracının kapısına sıkıştı