Bodrum'un Avukat Kadın Kaptanı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Bodrum'un Avukat Kadın Kaptanı

Bodrum'un Avukat Kadın Kaptanı

15.01.2012 11:50

Deniz tutkunu Nazan Çorta, çocukluğundaki kaptan olma hayalini Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde gerçekleştirdi.1977 yılında aldığı kaptanlık ehliyeti ile Bodrum'da mavi tur yapan ve teknelere aşık olan Çorta, bundan sonrası için en büyük hayalinin...

Deniz tutkunu Nazan Çorta, çocukluğundaki kaptan olma hayalini Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde gerçekleştirdi. 1977 yılında aldığı kaptanlık ehliyeti ile Bodrum'da mavi tur yapan ve teknelere aşık olan Çorta, bundan sonrası için en büyük hayalinin yaşamını bir teknede geçirmek olduğunu söyledi.

İstanbul'dan 15 yıl önce ayrılarak Bodrum'a yerleşen deniz tutkunu 55 yaşındaki Nazan Çorta, çocukluk hayalini kendine ait 31 metrelik 'Princess Nazan Deniz' isimli teknede gerçekleştiriyor. Çocukluğundan bu yana kaptan olmayı istediğini belirten Çorta, Deniz Harp Okulu'na gitmek istediğini ancak, okulun kız öğrenci kabul etmediğini söyledi. Hukuk fakültesine girdiğini ve okurken kaptanlık kurslarına gittiğini kaydeden Çorta, avukat olmadan önce 20 yaşında kaptanlık ehliyetini aldığını belirtti. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra İstanbul Barosu'na kayıtlı olarak 14 yıl avukatlık yaptığını anlatan Çorta, deniz ve tekne tutkusundan hiçbir zaman vazgeçemediğini söyledi. Avukatlığı bırakıp Bodrum'a yerleştikten sonra hayalini gerçekleştirme imkanı bulduğunu kaydeden Çorta, kadın kaptan olarak ilk yıllarda biraz zorlandığını, ancak azmiyle zorlukların üstesinden geldiğini dile getirdi. Bir çocuk annesi Çorta, şöyle dedi:

"Çocukluğum İstanbul, Kınalıada'da geçti. Deniz kenarında yaşadığımız için çocukluğumdan beri hep bir sandalımız, teknemiz mutlaka olmuştur. Benim deniz tutkum ve kaptanlık hevesim çocukluğumdan beri vardır. Şartlar hep beni zorlasa da, bir şekilde kurslara katılarak 20'li yaşlarımda kaptanlık ehliyetimi aldım. Bir sare Avukatlık mesleğimi yapsam da, aklım hep denizdeydi. Mesleğimi bırakarak 14 yıl sonra tekrar, gerçekten istediğim şeyi yapmaya karar verdim. Çünkü karadaki hayat aslında bana uymuyor. Denizde kendimi daha rahat ve huzurlu hissediyorum."

Çorta, Yunan adaları, Ege ve Akdeniz sahillerinde çidiği rotalarla 'Princess Nazan Deniz' teknesinde yerli ve yabancı dünyaca ünlü isimleri, Arap sultanlarını ve devlet erkanını ağırladığını söyledi. Bodrum'da yaşamanın da büyük bir keyif verdiğini belirten Çorta, "Denize açıldığınız zaman Ege sularının rengi bir başkadır. Lacivertin canlılığını ve berraklığını görürsünüz. Princess Nazan Deniz isimli teknemle mavi yolculuk turları yapıyorum. Devlet erkanlarını, yerli ve yabancı ünlü simaları 5 kişilik mürettabatımla ağırlıyorum" dedi.

"TATİLDE BİLE GEMİDEYİM"

Yaz aylarının yoğun çalışma temposunun ardından tatile çıktığını belirten Nazan Çorta, tatilimi bile gemide geçirdiğini anlatırken, şöyle konuştu:

"Cruise gemilerinde uzak yol gezileri yapıyorum. Kara bana keyifli gelmiyor. Bir otele gitmek, orda tatil yapmayı sevmiyorum. Çalışırken de dinlenirken de denizde olmayı tercih ediyorum. Bu nedenle haftalık gemi tatilini tercih ediyorum. Hiçbir zaman da, teknemle dünya turu yapmayı düşünmedim. Gemide olmayı tercih ediyorum. Bundan sonraki hayalim, yaşamımı teknede sürdürmek olur."

GENÇLERDEN ÜMİTSİZİM

Tekneye yat kaptanlığı için staj yapan öğrencileri aldığını kaydeden Çorta, gençlerin bu mesleği sadece para kazanmak için yaptıklarını anladığını ifade ederken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tekneme gelen stajyer öğrencilerden sadece birkaçı gerçekten kaptan olmaya heveslenen, kendini geliştirmeye ve bir şeyler öğrenmeye çalışan öğrencilerdi. Ben yolculuğa çıkarken, teknemde parçaların yedeğini bulundururum. Bir arıza çıkarsa personelimle birlikte yapmaya çalışırım. Asla da pes etmem. En yakın limana gidebilecek şekilde arızayı elimden geldiğince de gideririm. Her zaman bir usta bulabilecek ya da limana yakın yerlerde olmazsınız. ya da hava şartları elverişli olmayabilir. Bu nedenle arızaları geçici de olsa giderebilecek bilgiye sahip olmalısınız. Ama bazı gençler var, kolunu bile kaldırmıyor. Merak bile etmiyor. Bu nedenle bu meslek sevilmeden yada tutunu olmadan yapılmaz. Kaptan olmak isteyen gençlerin büyük bölümünden bu nedenle ümitsizim." - Muğla/ Bodrum

Kaynak: DHA
Bodrum'da kayıp olarak aranan kadın su sarnıcında ölü olarak bulundu Bodrum'da kayıp olarak aranan kadın su sarnıcında ölü olarak bulundu

Son Dakika Güncel Bodrum'un Avukat Kadın Kaptanı - Son Dakika


Advertisement