Boğaziçi Üniversitesi 150. Yıl Etkinlikleri - Son Dakika

Boğaziçi Üniversitesi 150. Yıl Etkinlikleri

13.03.2013 15:13
Boğaziçi Üniversitesi 150. Yıl Etkinlikleri

'Yazı ve Muhalefet' paneli, 20 Mart günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Yazın tarihinde iz bırakanlarla 'Yazı ve Muhalefet' paneli

1863 yılında Bebek Kampüsü'nde Robert Kolej olarak eğitim ve öğretime başlamış olan Boğaziçi Üniversitesi, dünyada ve Türkiye'de yaratmış olduğu eğitim geleneği ile akademik ve kültürel değerleri 2013-2014 yıllarında 150. Yıl nedeniyle düzenleyeceği etkinliklerle toplumun farklı kesimleriyle paylaşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 150. Yıl etkinlikleri çerçevesinde üniversitede edebiyat deneyimini ve geçmişini tartışan toplantılar da yer alacak. Bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin ilki olan 'Yazı ve Muhalefet' paneli, 20 Mart Çarşamba günü saat 16.00'da Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.

'Yazı ve Muhalefet' panelinde Boğaziçi Üniversitesi'nin çok yönlü ve toplumsal muhalefete yer açan akademik ve kültürel ortamında yetişen çok sayıda edebiyatçının yanı sıra yazın tarihinde iz bırakan birçok düşünce kolektifi ve dergi konu edilecek. Bu kapsamda 1980'ler ve 1990'larda edebiyatın yanı sıra felsefe, sosyoloji, bilim kurgu gibi alanlarda da önemli eserler vermiş Akıntıya Karşı, Metis Çeviri,Defter ve Hayalet Gemi gibi dergiler tartışılacak.

Panelin katılımcıları arasında bu dergilerin oluşumunda yer alan isimlerden Bülent Somay, Meltem Ahıska,Murat Gülsoy, Müge Sökmen, Nazlı Ökten ve Semih Sökmen yer alacak.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 150. Yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek edebiyat konulu etkinliklerde Boğaziçi-edebiyat ilişkisinin zaman içerisinde aldığı farklı haller ve Boğaziçi'nde öne çıkan edebiyat türleri gibi konular ele alınacak. Halide Edip Adıvar, Halikarnas Balıkçısı ve Tomris Uyar gibi şu an hayatta olmayan Boğaziçili yazarların ya da Defter, Akıntıya Karşı, İzlerimiz gibi eski edebiyat dergilerinin de değerlendirileceği bu toplantılarla,Boğaziçi-edebiyat ilişkisi bütün yönleriyle irdelenecek.

YORUMLAR
500
Kars'ta kendisini taciz ve tehdit kişiyi öldüren Azra tahliye edildi Kars'ta kendisini taciz ve tehdit kişiyi öldüren Azra tahliye edildi Cumhurbaşkanı Erdoğan: Samp-T Konusunda İmza Safhasına Gelelim İstiyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Samp-T Konusunda İmza Safhasına Gelelim İstiyoruz İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Boğaziçi Üniversitesi 150. Yıl Etkinlikleri - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement