Bolivya'da devlet başkanlığı seçimleri yenilenecek - Son Dakika

Bolivya'da devlet başkanlığı seçimleri yenilenecek

10.11.2019 16:13
Bolivya'da devlet başkanlığı seçimleri yenilenecek, System.String[]

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Amerikan Devletleri Örgütü'nün (ADÖ) seçimleri yenileme çağrısını kabul etti.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Amerikan Devletleri Örgütü'nün (ADÖ) seçimleri yenileme çağrısını kabul etti. ADÖ'nün hazırladığı raporda 20 Ekim seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı tespit edilmişti.Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Amerikan Devletleri Örgütü'nün (ADÖ) seçim gözlem raporunu açıklamasının ardından devlet başkanlığı seçimlerinin yenileneceğini duyurdu. Morales ayrıca seçim kurulu üyelerinin de değiştirileceğini açıkladı.

ADÖ'nün raporu 20 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde "açıkça manipülasyon" yapıldığını ortaya koymuştu. Raporda "Bilgisayar sistemindeki manipülasyonlar öyle bir boyutta ki bunun Bolivya devleti tarafından işin temeline inecek şekilde derinlemesine soruşturulması ve bu ciddi vakada sorumluluk gösterilmesi şarttır" ifadelerine yer verilmişti.

ADÖ seçimin ilk turunun geçersiz sayılması ve yeniden seçim sürecine gidilmesi gerektiğini duyurmuştu. Açıklamada ilk tur devlet başkanlığı seçimlerinin yeni koşullar oluşturularak yapılması gerektiği ve yeni bir seçim kurulunun oluşturulmasının da buna dahil olduğu belirtilmişti.

Merkezi Washington'da bulunan ADÖ, Amerika kıtasında toprağı bulunan 35 ülkenin temsilcilerinden oluşuyor.

Gösterilerde üç kişi öldü 200 kişi yaralandı

Bolivya'da seçim kurulu 20 Ekim tarihindeki devlet başkanlığı seçimlerini Morales'in yüzde 47,08 oyla kazandığını, Carlos Mesa'nın da yüzde 36,51 oyla ikinci olduğunu duyurmuştu. Eski devlet başkanı Mesa oy sayımında hile yapıldığını savunmuş ve ülkede protesto gösterileri patlak vermişti. Gösterilerde şimdiye kadar üç kişi hayatını kaybederken yaklaşık 200 kişi de yaralandı.

Morales karşıtları dün de devlete ait iki medya kuruluşunu işgal etti. Televizyon kanalı Bolivia TV ve radyo kanalı Radio Patria Nueva'nın merkezlerine giren göstericiler çalışanları yuhalayarak binadan çıkarttı.

"Faşist bir darbe planı"

Morales Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada göstericilerin ayrıca kız kardeşinin Oruro'daki evini de ateşe verdiğini yazdı. Muhaliflere ilişkin "Demokrasiyi savunduklarını söylüyorlar ama diktatörler gibi davranıyorlar" ifadelerini kullanan Morales "faşist bir darbe planının" söz konusu olduğunu yazdı.

La Paz ile Morales taraftarlarının yoğun olduğu El Alto arasındaki otobanın göstericiler tarafından dün gece bloke edildiği gelen haberler arasında.

Öte yandan Cuma günü elit polis birliği Utop'a bağlı polislerin da Cochabamba, Sucre ve Santa Cruz gibi kentlerde göstericilerin yanında yer aldığı görüldü. Cumartesi günü yerel medyada yer alan haberlere göre başka polis birliklerinin de göstericilere katıldığı belirtiliyor. La Paz kentinde de Utop birliklerinin Murillo Meydanı'ndaki devlet başkanlığı sarayından ana karargahlarına çekildiği kaydediliyor. Muhalefet Bolivya ordusuna da polisi izleme çağrısı yapıyor. Bolivya Savunma Bakanı Javier Zavaleta orduyu isyana katılan polislere karşı kullanma planı olmadığını söyledi.

Bolivya'nın yerli halktan olan ilk devlet başkanı olan Morales ülkeyi 13 yıldır yönetiyor.

Reuters,dpa,AFP/EC,BW

(c)

Bolivya'da devlet başkanlığı seçimleri yenilenecek

Son Dakika Dünya Bolivya'da devlet başkanlığı seçimleri yenilenecek - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret