Bolivya'da muhalefetin yeni hedefi Morales'in katılmadığı seçim - Son Dakika

Bolivya'da muhalefetin yeni hedefi Morales'in katılmadığı seçim

10.11.2019 20:04
Bolivya'da muhalefetin yeni hedefi Morales'in katılmadığı seçim, System.String[]

BUENOS Bolivya'da geçen ay düzenlenen devlet başkanlığı seçimini ilk turda kazanan Devlet Başkanı Evo Morales'in "hile" yapıldığı iddiasıyla seçimleri yenilenme kararı almasının ardından, muhalif Carlos Mesa, destekçilerine sokak gösterilerine devam etme çağrısında bulundu.

BUENOS Bolivya'da geçen ay düzenlenen devlet başkanlığı seçimini ilk turda kazanan Devlet Başkanı Evo Morales'in "hile" yapıldığı iddiasıyla seçimleri yenilenme kararı almasının ardından, muhalif Carlos Mesa, destekçilerine sokak gösterilerine devam etme çağrısında bulundu.

Mesa, başkent La Paz'da basına yaptığı açıklamada, tüm kesimlerin katılımıyla yeni seçim takvimini belirleyecek komisyonun oluşturulmasını ele almak üzere Bolivya Çok Uluslu Yasama Meclisinde oturum talebinde bulundu.

Günlerdir 20 Ekim'deki seçimlerin iptal edilmesini ve yenilenmesini isteyen muhalif Mesa, Morales ve yardımcısı Garcia Linera'nın katılmadığı devlet başkanlığı seçimleri düzenleninceye kadar destekçilerine sokak gösterilerine devam etme çağrısı yaptı.

Mesa, Morales'in seçime katılamayacağını ileri sürdü.

Sağcı Sivil Komitelerin Santa Cruz kentindeki Başkanı Luis Fernando Camacho da Morales istifa edene kadar gösterilerin devam edeceğini açıkladı.

"OAS, Bolivya'daki seçimler için misyon göndermeli"

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Michael G. Kozak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bolivya'daki seçimlerde "hile" iddialarını denetleyen ve seçim sürecinde bazı düzensizliklerin olduğunu belirten Amerikan Devletleri Örgütüne (OAS) teşekkür etti.

TSE'nin yenileme kararını desteklediğini ifade eden Kozak, "OAS'dan, Bolivya'da düzenlenecek seçimlerin adil, özgür ve Bolivya halkının iradesini yansıtacak bir şekilde düzenlenmesini garanti etmek için bir misyon göndermesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ülkede dün düzenlenen gösterilerde protestocular, Evo Morales'in kardeşi Ester Morales'in ve Oruro ile Chuquisaca valilerinin evini yaktı.

Morales de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Uluslararası toplum ve Bolivya halkı huzurunda, kız kardeşimin ve Chuquisaca ile Oruro valilerinin evlerini ateşe veren grupların faşist darbe planını kınıyoruz." ifadesine yer verdi.

Devlet Başkanı Morales, devlet başkanlığı seçiminin yenileneceğini duyurmuş, kendisinin yeniden aday olup olmayacağına dair net açıklamada bulunmamıştı.

Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen, Morales'in yüzde 47,8'le kazandığı seçimleri yüzde 36,51'le kaybeden muhalif Carlos Mesa, hile yapıldığı iddiasıyla taraftarlarının tüm ülkede protesto gösterileri düzenlemesini istemiş, gelişmeleri darbe girişimi olarak niteleyen Morales de destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Ülke geneline yayılan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği şiddet eylemlerinde, yaklaşık 400 kişi yaralanmıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bolivya'da muhalefetin yeni hedefi Morales'in katılmadığı seçim - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım