Son Dakika Haberleri: ABD'li eski senatör, Bolivya'daki darbe için CIA'ye teşekkür etti

ABD'li eski senatör, Bolivya'daki darbe için CIA'ye teşekkür etti

29 gün önce

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ABD destekli silahlı kuvvetlerin baskısı üzerine ülkede barışın sağlanması için istifa ettiğini duyurmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından darbe girişimindeki ABD parmağı deşifre oldu. ABD'li eski senatör Mike Gravel Twitter hesabından ,"Bolivya'daki gücü ele geçirdiğin için tebrikler CIA!" paylaşımını yaptı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ABD destekli Bolivya Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifasını istemesi üzerine, baskılara daha fazla dayanamadı ve ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu. Bolivya'da 20 Ekim'den beri devam eden gösterilere daha fazla direnemeyen Morales'in istifası sonrası darbe girişimindeki ABD parmağı da deşifre oldu.

"TEŞEKKÜRLER CIA!"

ABD'li eski Senatör Mike Gravel, Morales'in istifası sonrası Twitter hesabından paylaşım yaptı. Gravel paylaşımında, "Bolivya'da gücü ele geçirdiğin için teşekkürler CIA!" dedi.

NE OLMUŞTU?

Bolivya'da 20 Ekim'de yapılan seçimlerden sonra başlayan protesto gösterilerine polisler de dahil olmuştu. Bunun üzerine 4'üncü kez Devlet Başkanı seçilen Evo Morales, darbe girişimi olduğunu açıklayarak halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırmıştı.

Evo Morales ise polislerin göstericilere katılmasından sonra darbe çağrılarının yapılması üzerine, halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırmıştı. 11 Kasım'da Bolivya'da yapılacak ve yüz binlerce insanın katılmasının beklendiği dev yürüyüş öncesinde Morales, görevi bırakmasını isteyenlere, "istifa etmeyeceğim" diyerek rest çekmişti.

Polis protestolarının artması üzerine Savunma Bakanı Javier Zavaleta ise, "Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetimiz, silahlı kuvvetlere hiçbir koşulda sokaklarda herhangi bir askeri operasyon yapılmayacağına dair kesin bir emir verdi" açıklamasını yapmıştı.

İSTİFA ETTİ

ABD destekli Bolivya Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman, okuduğu bildiriyle Devlet Başkanı Evo Morales'in istifasını istemişti. Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurmuştu.

ABD'li eski senatör, Bolivya'daki darbe için CIA'ye teşekkür etti
Haber Yayın Tarihi: 11.11.2019 04:43 Son Dakika

İki girişimci arkadaş, deneme amacıyla başladığı safran ve salep üretiminde başarılı oldu
Şeyma Subaşı'dan "Namazı bıraktın mı?" sorusuna cevap: Hayat şartlarından dolayı kılamıyor oldum Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "İdolünüz kim?" diye sordular, verdiği yanıt salonda büyük alkış aldı