Bolşoy Tiyatrosu Yeniden Açıldı - Son Dakika

Bolşoy Tiyatrosu Yeniden Açıldı

29.10.2011 10:57
Bolşoy Tiyatrosu Yeniden Açıldı, System.String[]

Bolşoy Tiyatrosu 6 yıl süren ve 700 milyon dolara mal olan tadilat çalışmaları ardından perdelerini yeniden açtı.

Rusya'da Çarlık döneminnin yıkılıp Sovyetler Birliği'nin kurulmasına, Sovyetler'in dağılıp Rusya Federasyonu'nun ortaya çıkışına ve iki dünya savaşına tanıklık eden eden dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatrosu 6 yıl süren ve 700 milyon dolara mal olan tadilat çalışmaları ardından perdelerini yeniden açtı.

Alman devlet televizyon kanalları, tadilat çalışmaları 6 yıl süren Bolşoy Tiyatrosu'nun açılışına geniş yer ayırdı. 8 yüksek sütunu bulunan 1776 yılında inşa edilen Bolşoy Tiyatrosu'nun açılış töreni Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in de katılımı ile yapıldı. Medvedev, en son teknolojinin kullanıldığı tadilatın istendiği gibi sonuçlandığını söyledi. Açılışa, Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rus Ortodoks Patriği Kirill, Rus balesinin efsane ismi Maya Plisetskaya, İtalyan sanatçı-model Monica Belluci ile çok sayıda Rus politikacı, işadamı da katıldı.

sahneye başlarında turuncu ve beyaz baretler olan 100 müzisyen ve opera sanatçısı çıkarak, 19'uncu yüzyılda Rus besteci Mihail Glinka'nın Slavskaya adlı parçasını seslendirdiler.

1776 yılında inşa edilen ve 3 yangın ile İkinci Dünya Savaşı bombardımanlarından küçük hasarlarla kurtulan tiyatro, yenileme çalışmalarında yolsuzluk yapıldığı öne sürülmüştü. Bolşoy Tiyatrosu'nun dışında gri yün paltolu Kremlin muhafızları sıra halinde dizildi, tiyatronun altın ve mavi renginde ışıklarla aydınlatıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında 3 yangın ve bir bombardımana rağmen ayakta duran Bolşoy tiyatrosu özellikle Sovyetler Birliği dönemindeki kötü kullanım yüzünden ana sahnesi 2005 yılında tadilat için kapatılmıştı.

Bolşoy Tiyatrosu Yeniden Açıldı
Bolşoy Tiyatrosu Yeniden Açıldı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bolşoy Tiyatrosu Yeniden Açıldı - Son Dakika


Son Dakika

F.Bahçe'nin gündemindeki Mesut Özil'in Arsenal'deki alacaklarını istemesi transferi tıkanma noktasına getirdi Eski Galatasaraylı Yasin Öztekin, TFF 1. Lig ekibi Samsurspor'la anlaşma sağladı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı: Beni dinlerler, dinlemezler ama ben yüksek faize karşıyım Son Dakika! Hollanda hükümeti ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti Selçuk Özdağ'a yapılan saldırı sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama: Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman bir ilke imza atarak Dünya Ekonomik Forumu'na çölden katıldı Kendisine işkence yapan eşini öldüren Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Biden 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı'nı açıkladı! Altın fiyatları hareketlendi