Bolu Birçok Medeniyetin İzlerini Taşıyor - Son Dakika

Bolu Birçok Medeniyetin İzlerini Taşıyor

18.02.2012 14:20
Bolu Birçok Medeniyetin İzlerini Taşıyor, System.String[]

Türkiye'nin en önemli geçiş noktalarından biri olan Bolu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.

Türkiye'nin en önemli geçiş noktalarından biri olan Bolu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.

Arkeolojik araştırmalara göre, M.Ö. 5500 ve 3000 yılları arasında Kalkolitik Dönem, M.Ö. 3000 ile 1200 yılları arasında da Tunç Çağı'nı yaşayan Bolu'da, M.Ö. 2000'de Hititler, M.Ö. 1000'den itibaren de Frig, Lidya ve Pers medeniyetleri hüküm sürdü. Bölge, M.Ö. 334'ten sonra da Bitinya Krallığı'nın hakimiyetine geçti.

Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkeolojik buluntulara göre Bolu'nun çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

İl merkezi ve ilçelerdeki kazılarda birçok medeniyete ait çeşitli kalıntılar bulunduğunu anlatan Güneş, "Bolu, M.Ö. 334'ten sonra Bitinya Krallığı sınırlarına dahil oldu. Bitinya Krallığı döneminde şehre 'Bithynium' ismi verilmiş. Bu bölgede Bolu'nun yanı sıra bugünkü Kocaeli, Bursa, Sakarya, Düzce, Bilecik, Yalova illerinin tamamı ve İstanbul ile Zonguldak illerinin bazı bölümleri bulunmaktaydı" dedi.

Bitinya Dönemi'nde Bolu'nun, "Bitinya ve Claudiopolis" isimleriyle anıldığına dikkati çeken Güneş, İzmit'e "Nikomedia", İznik'e "Nikaeia", Bursa'ya "Prusa ad Olympum", Düzce Konuralp Bölgesi'ne "Prusias ad Hypium", Gemlik'e "Cius", Kadıköy'e "Kalchedon", Ereğli'ye de "Herakleia Pontica" adı verildiğini bildirdi.

Güneş, M.Ö 74'te Bolu'daki hakimiyetin Romalılara geçtiğini ifade ederek,

"Bu tarihten itibaren Bolu ve çevresi Roma'dan gelen valiler tarafından yönetilmiş ve şehre Roma İmparatoru Claudius'a izafeten 'Claudiapolis' ismi verilmiştir. M.S. 395'te Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılmasıyla Doğu Roma

(Bizans) sınırları içinde kalan Bolu, İmparator Iustiniaus (M.S. 518-527) döneminden itibaren 'Thema' adı verilen askeri valiler tarafından yönetilmiştir" diye konuştu.

-Tarihi yapılar-

İl merkezi ve ilçelerinde çeşitli medeniyetlere ait arkeolojik kalıntılar bulunduğunu anlatan Güneş, Göynük ilçesine bağlı Soğukçam köyünde bulunan Frig Kaya Abidesi'nin M.Ö. 8. ve 7. yüzyıllarda Frigler'in Bolu'da da yerleştiğinin en önemli kanıtı olduğunu ifade etti.

Güneş, abidenin bilinen en uzun Frig Kitabesi olma özelliğini taşıdığına dikkati çekerek, "Abide üzerinde üstte, kutsal günlerde Kibele heykelciğinin konulduğu üçgen bir niş ve altında da 9 satır kitabe bulunmakta. Seben ilçesinde, birbirine yakın aralıklarla kayalara oyularak yapılmış çok sayıda evden oluşan küçük yerleşimler bulunmakta. Bunların en önemlileri Alpagut Köyü Muslar Mahallesi, Çeltikdere, Karca, Solaklar ve Kaşbıyıklar köylerinde yer almakta. Bu yerleşimlerin en büyüğü Muslar Mahallesi'ndeki kaya evleridir."

Güneş, kayaların oyulmasıyla oluşturulan yerleşim bölgelerinin ulaşılması güç vadilere kurulduğunu belirterek, oyma evlerin Orta Bizans Dönemi'ne

(842-1204) ait olduğunu bildirdi.

Çeltikdere Bizans Kilisesi'nin de il sınırlarında bulunduğunu kaydeden Güneş, "Etrafı yüksek ve sarp kayalıklarla çevrili, hafif eğimli bir alana inşa edilmiş. Duvarları dört sıra kesme taş, dört sıra tuğla kullanılarak oluşturulan almaşık duvar tekniğiyle örülmüş, gösterişli ve temiz bir işçilik göstermekte" ifadesini kullandı.

Güneş, yapının 1952 yılına kadar cami olarak kullanıldığını ve aynı yıl köyün taşınmasıyla yoğun tahribata uğradığını dile getirdi.

Halıhisarı Kalesi'nin de eski dönemlere ait olduğunu ve Bolu'da bulunduğuna dikkati çeken Güneş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yüzölçümü geniş olan kalenin etrafı surla çevrilmiştir. Kaleye giriş kuzeybatı yönündendir. Bu kısımdaki surların daha fazla kısmı ayakta kalmıştır. Asarkale ise Gerede ilçesine bağlı Örencik köyünün güneydoğusunda yer almakta. Konumu itibarıyla bölgeye hakim durumdaki Asarkale, büyük ölçüde tahribata uğramıştır. Kale ve çevresinde yoğun olarak Bizans dönemi seramiğinin bulunması, kalenin Bizans döneminde yapıldığını düşündürmektedir."

- BOLU

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bolu Birçok Medeniyetin İzlerini Taşıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yüzüne tükürdüğü yolcu, kadını hareket halindeki otobüsten aşağı attı Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Kıskançlığın böylesi! Erkek arkadaşının önce ısırarak testislerini kopardı, ardından defalarca bıçakladı Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın adını kullanan çete, iş insanının 20 bin lirasını dolandırdı Bir adama saldırıp pantolonunu indirmişti! Meğer 'Azman' yavrularını korumak için saldırmış