Son Dakika Haberleri: Bolu'da Endemik Türler Koruma Altında

Bolu'da Endemik Türler Koruma Altında

10 ay önce

Bolu Belediyesi Park Bahçeler Fidanlığında bölgenin endemik tür bitkileri koruma altında.

Bolu'da Endemik Türler Koruma Altında, System.String[]
Bolu Belediyesi Park Bahçeler Fidanlığında bölgenin endemik tür bitkileri koruma altında.

Karacasu beldesi yakınlarında kurulan içinde 5 adet seranın da yer aldığı 83 dönümlük arazi üzerinde 32 çeşit kültür meyvesi, 15 çeşit üretim ağacı ve endemik tür bitkiler yer alıyor.

Fidanlıkta bulunan endemik türler korunarak, üretimi gerçekleştiriliyor. Ayrıca fidanlıkta topraksız tarım, soda marul, kesme gül ve karanfil ile tropikal meyve üretimi yapılıyor.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bolu'nun yüzölçümünün yüzde 65'inin ormanlarla kaplı olduğunu ifade ederek, "Bolu, doğal güzellikleri ile dünyanın saklı cennetlerinden bir tanesi. Bu doğanın, yeşilin korunması için bizde üzerimize düşeni yapıyoruz. Kent merkezinin çevresi gibi yeşil olması için bizde her yıl on binlerce fidanı toprakla buluşturuyoruz." dedi.

Bolu'nun doğasına ve çiftçisine katkıda bulunmak için belediyenin fidanlığının yoğun bir çalışma içerisinde olduğuna da dikkati çeken Yılmaz, "Fidanlığımız 83 dönümlük bir arazi içerinde yer alıyor. Burada bulunan seralarda ekiplerimiz çiftçimize katkı sağlayacak ürünlerin örneklerini yetiştirmek. Yetiştirilen ürünlerin Bolu çiftçisinin üretimine sunulmakta ve buradan elde edilen sonuçlar çiftçilerimizle paylaşılmakta." şeklinde konuştu.

Yılmaz, Bolu'nun endemik türlerinin de fidanlıkta koruma altına alınarak, üretimi konusunda çalışmaların yapıldığını, endemik türlerin kaybolmaması ve gelecek nesillere ulaşması için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi.Tesadüfen Bulabileceğiniz Gök Taşının 1 Gramı, 2 Milyar Dolar Değere Sahip Egzoz Muayenesi Yaptırmayanlara Bin 250 TL, Bu Yolla Çevreyi Kirletenlere 2 Bin 500 TL Ceza Kesilecek

Son Dakika! Bakan Soylu Açıkladı: Otoyollardaki Hız Sınırı Artıyor