Son Dakika Haberleri: Bolu'ya Tünelle Getirilecek Kaynak Suyu Projesinde Sona Doğru

Bolu'ya Tünelle Getirilecek Kaynak Suyu Projesinde Sona Doğru

4 ay önce

BOLU'da, musluklardan kaynak suyu kalitesinde içme suyu akması için yapımına başlanan 3 bin 500 metre uzunluğundaki tünelin 2 bin 500 metrelik bölümü tamamlandı.

Bolu'ya Tünelle Getirilecek Kaynak Suyu Projesinde Sona Doğru, System.String[]
BOLU'da, musluklardan kaynak suyu kalitesinde içme suyu akması için yapımına başlanan 3 bin 500 metre uzunluğundaki tünelin 2 bin 500 metrelik bölümü tamamlandı.

Bolu Belediyesi trafından kent merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan  Karadere Köyü mevkisindeki kaynak suyunun kente kazandırılması için başlatılan projede sona yaklaşılıyor. 3 bin 500 metresi tünel, 8 kilometrelik bölümü isale hattından oluşan  Karadere içme suyu projesinde bugün itibariyle 2 bin 500 metreye ulaşıldı. Tünelin yapımının tamamlanması için geriye 1 kilometrelik sölüm kaldı.

Belediye Başkanı  Alaaddin Yılmaz, Yedigöller tarafındaki kaynak suyunun şehre getirilmesi için 2 bin 500 metrelik bölümü açılan tüneli kentteki köy ve mahalle muhtarları ile birlikte gezerek bilgi aldı.

Karadere Sularının ilk ayağı ve en önemli kısmı olan tünel açma çalışmalarında proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı  Alaaddin Yılmaz şöyle dedi:

"Bolu'nun Kuzeyi ve Batısı  İstanbul'a içme suyu olarak tahsis edilmişti. Doğu taraf ise  Ankara'ya tahsis edilmiş ve  Bolu hiçbir zaman düşünülmemiş. Biz Belediye Başkanı olduğumuzda Çaygökpınar suyunu yani arsenikli olan içilmesi mümkün olmayan suyu  Bolu kullanıyordu. Kimsenin de bir şikayeti yoktu. Ayrıca zaman zaman susuz kalmışız yani su yetmemiş ve telaşa düşmüş ve kuyu suyu ile bunu takviye etmişiz. Yani biz göreve gelmeden önce  Bolu, arsenikli Çaygökpınar suyunu ve kuyu suyu içiyordu. Göreve geldikten sonra su problemi için  Karadere sularının  Bolu'ya tahsis edilmesi konusunda ömrümü verdim diyebilirim. Sonuçta biz bu suların 300 lt/sn'lik bir kısmının tahsisini  Bolu'ya yaptırdık. Asıl başarı buradadır. Şu an çok rahatladık.  Bolu'ya yetecek kadar suyu tahsis ettik. Biz bununla da yetinmiyoruz. Allaha şükür şu anda 50 lt/sn'lik bir su da tünelin içinden çıktı. Allaha şükür tünelin 2 bin 500 metrelik kısmı bugün itibariyle tamamlandı ve geriye sadece 1 kilometrelik bir kısım kaldı. İnşallah bu 1 kilometrelik kısım da zamanında tamamlanacak ve Boluluların çeşmelerinden bu suyu akıtacağız."

Projenin tamamlanması ile kentin içme suyu ihtiyacı  Karadere'den gelecek ve saniyede akacak 300 litrelik kaynak suyu ile karşılanacak.

- Bolu
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Babası ve Sevgilisinin İşkencesine Uğrayan Küçük Kız: Canım Çok Acıyordu Tramvaydaki Sosyal Deney Kontrolden Çıkınca Az Daha Dayak Yiyecekti
Acun Ilıcalı'nın İlk Göz Ağrısı Banu, İlk Kez Canlı Yayında!