'Bombalar 76 Yıllıktı' İddiası - Son Dakika

'Bombalar 76 Yıllıktı' İddiası

06.09.2012 21:05

25 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan Afyonkarahisar'daki patlama olayında bombaların 76 yıllık olduğu iddia edildi.

Afyonkarahisar'da askeri cephanelikte el bombalarının tasnif işlemlerinin yapıldığı sırada meydana gelen patlamada 25 asker şehit oldu. Patlamaya neden olan bombaların 1936-1937 yıllarından kalma olduğu öne sürüldü.

"BOMBALAR 76 YILLIK"

'Terör saldırısı' ve 'sabaotaj' iddialarının ardından ortaya yeni bir iddia daha atıldı. Patlayan bombaların, 1936-1937 yıllarında ABD yardımıyla geldiği iddia edildi.

76 yıllık bu bombalardaki metal yorgunluğu ve yıpranmanın da bu patlamaya neden olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Bu bombaların, yeni nesil patlayıcıların aksine, ateşleme sistemlerini üzerlerinde barındırdığı belirtiliyor.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI BÖLGEYE GİTTİ

Yaşanan patlama sonrasında bölgeye giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu incelemelerde bulundu.

"BUNA KAZA DEMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Afyonkarahisar'daki patlamada kaza olasılığının düşük olduğunu söyledi Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, 25 askerin şehit olduğu Afyonkarahisar'daki patlamada kaza olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Solmaztürk CNNTÜRK'te katıldığı programda şöyle konuştu:

"Kaza demek mümkün değildir. Kaza ise bu nasıl kaza. Bir kere patlamanın yaşandığı saat 21.15'de o sayım yapılmaz. Orada daha çok uzman askeri personel bulunur. Uzman personelde bu tür olaylara karşı eğitimlidir. Erlerin bulunması mühimmatın bir yerden bir yere taşınması içindir.

O saatte 25 asker orada ne yapıyordu. Şemdinli, Beytüşşebap gibi yerlerde olabilir, sıcak çatışma var mühimmat lazım olabilir ama Afyon'da niye o saatte bu yapılıyor. Oradaki patlamaya PKK saldırısı demek ne kadar mümkün değilse bu bir kaza demekte o kadar mümkün değil."

'Bombalar 76 Yıllıktı' İddiası
'Bombalar 76 Yıllıktı' İddiası
'Bombalar 76 Yıllıktı' İddiası
'Bombalar 76 Yıllıktı' İddiası

- Kaynak: Diğer

Son Dakika Güncel 'Bombalar 76 Yıllıktı' İddiası - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Düğünde patlatılan havai fişek dizine saplandı! Genç kadının hayatı kabusu döndü SİHA korkusu bunu da yaptırdı! Sözde Karabağ lideri Harutyunyan taktik toplantısını anaokulunda gerçekleştirdi 'Trabzon' paylaşımıyla büyük tepki çeken CHP'li Kılınç ifade verdi, adliye önünden fotoğraf paylaştı Parti grubunda Bahçeli'nin zor anları! "Ekmek yoksa pasta yiyin" sözünü hatırlayamayınca kürsüde kalakaldı İran medyası Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u şeytana benzetti: Paris İblisi 1966 model cipi 25 bin lira harcayarak adeta 2020 modele dönüştürdü Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik Hatay saldırısını düzenleyen teröristlerin Amanoslar'a geldikleri paramotorlar ele geçirildi